Současný obrat kolem 35 milionů korun ročně by se měl během pěti let díky Evropské unii zvýšit na miliardy. Tak razantní rozvoj svého byznysu očekává Martin Suchánek, majitel české firmy Biopreparáty, která již patnáct let vyvíjí biologické přípravky na ochranu rostlin na bázi "chytré houby", latinsky zvané pythium oligandrum. Firma je na světě jediná, která technologicky zvládla její výrobu a dál zkoumá možné oblasti využití, od ochrany rostlin přes stavebnictví po kosmetiku.
"Loni na podzim EU přijala nařízení a směrnici, která znamená snížení masově používaných chemických fungicidů v ochraně rostlin v zemědělství, a to zhruba do tří let. Proto s námi v posledním půlroce jednají distributoři, kteří nám loni ani nevzali telefon," říká Suchánek.
Ozývají se mu zájemci o licenci, Suchánek se ale svého know-how vzdát nechce. "Takové nabídky by pro nás byly zajímavé před dvanácti lety, kdy nám bylo těžko. Dnes potřebujeme jen distributory, partnery," tvrdí šéf pražské firmy.
Hlavním produktem firmy je Polyversum, přípravek na ochranu rostlin založený na "žravosti" houby pythium oligandrum. Ta jako parazit proroste do škodlivé plísně, zničí ji a když se nemá čím živit, rozpadne se. Nezanechává žádné zbytky jako syntetické fungicidy, jejichž největšími evropskými producenty jsou německé koncerny Bayer a BASF. Bezpečnost přípravku firmy Biopreparáty potvrdily testy švédského Státního úřadu pro účinné látky ochrany rostlin, který je nejvyšší autoritou v zemích Evropské unie.
Houba je "žravá" přirozeně
"Polyversum je povolený přípravek. Účinnost mikrobiálních preparátů je ovšem více závislá na podmínkách prostředí než u syntetických fungicidů. EU však chce zvýhodňovat zemědělce, používající biologicky příznivé přípravky," řekl Pavel Minář, vedoucí sekce přípravků na ochranu rostlin Státní rostlinolékařské správy.
"Polyversum je účinné, ovšem ve skleníku funguje líp než na poli. Někdy to bývá i chyba zemědělců, kteří přípravek nesprávně aplikují," připomněl Roman Pavela, vedoucí laboratoře ochrany rostlin Výzkumného ústavu rostlinné výroby.
Velkými problémy syntetických fungicidů jsou podle Suchánka mutace - škůdci si na své predátory zvyknou a vytvoří kmeny, které odolávají. Obavy z mutací Suchánek vyvrací. "Pythium zničí i nové kmeny. Nepůsobí totiž chemizací, ale parazitismem. Nikdy neodnaučíte psa honit králíka, to je jeho přirozenost. Podobně je pro pythium přirozené, že ničí jakéhokoli svého hostitele," vysvětluje Suchánek.
Nejtěžší jsou registrace
Firma Biopreparáty dnes vyváží své produkty do dvaceti zemí, od Polska přes Arabské emiráty a Čínu po USA, kde je jejím distributorem společnost Wilbur Ellis, kontrolující dvě třetiny amerického trhu. Firma Biopreparáty zaměstnává 30 lidí a její výrobní závod leží v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Závod má kapacitu 20 tun, vyrábí sedm tun ročně. Tuna stojí pět milionů korun, na jeden postřik hektaru polí je potřeba sto gramů. V Česku se v roce 2007 použilo 1940 tun chemických fungicidů, v Evropě to byly desítky tisíc tun.
"Není problémem výrobu rozšířit na kapacitu stovek a tisíců tun. Jako jediní na světě máme efektivní technologii výroby, na investici si vyděláme vlastní produkcí. Nejtěžší jsou registrace, například v USA trvala sedm let," dodal Suchánek.
Fungicidy na polích
1940 tun syntetických fungicidů se v Česku použilo v roce 2007 celkem na ochranu zemědělských rostlin podle Státní rostlinolékařské správy.
502 Na jeden hektar zemědělských plodin se v roce 2007 v Česku použilo v průměru 502 gramů syntetických fungicidů.
100 Na jeden hektar plodin je potřeba postřik obsahující 100 gramů biofungicidů firmy Biopreparáty. Provádějí se dva až tři postřiky ročně.
Co je fungicid
Fungicidy jsou chemické nebo biologické přípravky proti houbám a plísním, napadajícím zemědělské rostliny a plody. Používají se pro ochranu obilnin, vinné révy, zeleniny a ovoce, jako jsou například artyčoky, rajská jablíčka nebo jablka.
Unie přeje biopřípravkům - Martin Suchánek očekává, že Brusel podpoří rozšíření biopřípravků na úkor chemických. foto: Jan Wunsch
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist