Eurozóna současnou dluhovou krizi zvládne a uhájí svou společnou měnu. Bude ale muset posílit kapitál ve svém stabilizačním fondu. Na tom se během včerejších debat shodla většina účastníků Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

Velké odhodlání před lídry globálního byznysu včera prokázal francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

"Investoři, kteří sázejí proti euru, si spálí prsty, neboť Francie a Německo jsou pevně odhodlány hájit společnou měnu," prohlásil prezident Sarkozy.

Podpořil ho také prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet. "Společná měna není v krizi, což je zcela zřejmé. Někteří členové měnového bloku mají problémy, které se musejí vyřešit," cituje agentura Reuters z Trichetova vystoupení.

Řecko závazkům dostojí

Pokud jde o budoucnost eurozóny, vládne mezi bankéři v Davosu mírný optimismus, informuje agentura Reuters.

Země měnové unie by měly dluhovou krizi zvládnout, aniž by se její "nákaza" rozšířila na Španělsko či Portugalsko. Lídři finančního byznysu však zároveň očekávají, že Evropská unie brzy přijde s účinnou akcí na pomoc těm nejslabším členům. "Pro Evropu je to jediná cesta, jak obnovit důvěru ve finanční sektor a společnou měnu," míní Jamie Dimon, šéf americké banky JPMorgan Chase.

Podle něho by bylo pro kteroukoli značně zadluženou zemi eurozóny příliš riskantní pouštět se do restrukturalizace svých závazků. "Jejich finanční sektor je stále slabý a taková operace by mohla vyvolat odliv kapitálu nepředvídatelného rozsahu," dodal Dimon.

Španělsko a Portugalsko se pravděpodobně bez restrukturalizace svých vládních dluhů obejdou. "Španělský plán na záchranu spořitelen bude fungovat," je přesvědčen generální tajemník OECD José Ángel Gurría.

Jediná země, která bude patrně žádat o rozložení splátek, je podle něho Řecko. Ale jeho premiér Jorgos Papandreu, jenž rovněž přijel do Davosu, to vylučuje. "K něčemu takovému rozhodně nesměřujeme. Letos se hodláme vrátit na kapitálové trhy a s jejich pomocí refinancovat naše závazky," prohlásil premiér Papandreu.

Spor kvůli regulaci trhů

Účastníci davoského fóra nemohou najít společnou řeč na téma regulace finančních ústavů. Na poznámku Jamieho Dimona, že špatná politika vlád může ohrozit hospodářské zotavení, reagoval prezident Sarkozy: "Z něčeho takového nás neobviňujte. Budeme postupovat rozumně," podotkl francouzský prezident. Jak dodal, nepřeje si, aby se o něm mluvilo, že je posedlý regulací. "Chci ji prosadit tam, kde chybí," říká Sarkozy.

Jako příklad uvedl obchodování na komoditních trzích. "Je správné a poctivé, aby se spekulant sázející na vzestup ceny kakaových bobů v rámci jedné transakce rázem zmocnil 15 procent trhu?" zeptal se účastníků fóra prezident Nicolas Sarkozy.

 

O čem se vede řeč v Davosu

45 procent

expertů, které v celosvětové anketě oslovila agentura Bloomberg, předpokládá, že Čínu během pěti let zasáhne finanční krize. Jenom sedm procent soudí, že se jí vyhne.

Banky a státy

Šéfové největších světových bank za "zavřenými dveřmi" diskutovali o tom, jak v době, kdy sílí regulace jejich byznysu, zlepšit vztahy s vládami. Někteří z nich soudí, že mezi tvůrci zákonů a bankéři existuje "názorový příkop".

Riziko masových protestů

Debata se točí i kolem inflace, kterou pohání zvyšující se ceny komodit - ropy, průmyslových kovů i surovin pro výrobu potravin. Existují obavy, že se násilné protesty mohou ze severní Afriky šířit dál.

Soros o Británii

Americký finančník George Soros řekl britskému premiérovi Davidu Cameronovi, že jeho plán počítající s největšími výdajovými škrty v poválečné historii země, je "neudržitelný". Británie za něj může zaplatit stagflací.

 


BEZ REGULACE TO NEJDE
Nejsem posedlý regulací. Chci ji prosadit pouze tam, kde chybí, prohlásil v Davosu francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Jeho země v letošním prvním pololetí předsedá skupině G 20.
foto: Reuters