Evropský fond finanční stability (EFSF), na jehož založení se eurozóna loni dohodla v reakci na potíže některých členských zemí, by měl být maximálně flexibilní a efektivní. Řekl to včera prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet. ECB podle očekávání nechala základní úrokovou sazbu na historickém minimu jednoho procenta, dál ale vidí riziko růstu inflace.
"Voláme po tom, aby byl současný stabilizační fond co možná nejpružnější a co možná nejefektivnější z hlediska svého významu," řekl Trichet.
Co se inflace týče, ECB má jako strop cenové stability stanovena dvě procenta, snaží se ale, aby inflace byla těsně pod touto hranicí. V lednu inflace v eurozóně vystoupila na 2,4 procenta a Trichet včera řekl, že nad dvěma procenty se patrně udrží celý letošní rok. Růst inflace ale Trichet považuje za hrozbu jen pro nejbližší období, ve střednědobém výhledu podle něj inflace zatím vážnější problém nepředstavuje.
K programu nákupu obligací šéf ECB jen řekl, že pokračuje a nic se na něm nemění. Banka minulý týden poprvé od října neuskutečnila žádné nákupy vládních dluhopisů zemí eurozóny. To jí umožňuje soustředit se na rostoucí inflaci. "Program zpětného odkupu aktiv pokračuje. Je pravda, že jsme na trzích v průběhu pěti pracovních dnů neintervenovali, program ale pokračuje," uvedl Trichet.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist