Ambiciózní plán na vytvoření panevropského daňového systému, který projednávali lídři eurozóny na pátečním summitu, by mohl podle zprávy sdružení irských podnikatelů Irish Business Groups výrazně zvýšit náklady nadnárodních společností.
Plán jednotného evropského daňového systému je součástí sporné koncepce bližší ekonomické spolupráce mezi zeměmi EU, kterou prosazují především německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Evropská komise by měla detaily jejich návrhu, který je přepracovanou verzí plánu opuštěného v roce 2008, zveřejnit příští měsíc.
V rámci nového daňového systému by mělo být společnostem umožněno si zvolit, zda chtějí užívat jednotný daňový systém místo toho, aby danily v jedné z 27 zemí Evropské unie.
Jednotný daňový systém má umožnit, aby byly daňové výměry společností, které mají sídlo v Evropě, počítány centrálně. Jejich zdanitelný zisk bude rozdělen mezi členské státy EU, v nichž firmy podnikají, a to v závislosti na velikosti jejich byznysu v dané zemi. Díky tomu si státy udrží možnost stanovit si vlastní míru zdanění. To by teoreticky mělo snížit administrativní náklady.
Tento plán veřejně podporuje především Konfederace evropského podnikání (BusinessEurope), která sdružuje 40 národních zaměstnavatelských svazů ze 34 evropských zemí, a je tak největší evropskou obchodní skupinou. Jejím hlavním argumentem je, že jednotný systém odstraní dvojí zdanění.
Jak ale ukázal výzkum společnosti Ernst & Young pro Irish Business Groups, implementace nových pravidel panevropského daňového systému by zvedla nadnárodním společnostem náklady zhruba o 13 procent.
Právě v Irsku je plán jednotného evropského daňového systému vysoce nepopulární. Irská korporátní daň činí pouhých 12,5 procenta, a nová pravidla by tak irské společnosti znevýhodňovala. Podle nových regulí by totiž společnosti, jejichž značka a intelektuální kapitál pochází z Irska, ale které mají velké výrobní závody v jiné zemi, případně ve velkém prodávají své zboží v zahraničí, měly platit vyšší daně mimo Irsko.
"Jednotný daňový systém by snížil výhodnost nižšího daňového zatížení v Irsku," řekl Chris Sanger z Ernst & Young.
Tato společnost navíc znovu upozornila na svou nedávnou studii objednanou irskou vládou, podle níž by v důsledku zavedení panevropského daňového systému přišlo v Evropě o práci na 200 tisíc lidí. Jedinými zeměmi, v nichž by podle zprávy Ernst & Young zaměstnanost stoupla, by byly Francie a Španělsko.
Evropská komise by měla oznámit vlastní odhad dopadů plánované daňové reformy v březnu. Zatím nabádá státy, aby vyčkaly, až bude zveřejněna její konečná verze.
Hlavním kritikem plánu je Irsko, ale mezi jeho odpůrce patří i Velká Británie a rovněž řada menších států Evropské unie. Jak řekl loni v listopadu tajemník britského ministra financí David Gauke, Británie by se podle jeho šéfa neměla této reformy účastnit, ačkoli se nevyhýbá diskusím o její podobě.
"O tom, jaký bude základ daně, by měli rozhodovat přímo volení politici," prohlásil tehdy Gauke.
200 000 pracovních míst
zmizí podle výzkumu společnosti Ernst & Young v Evropě v případě zavedení jednotné evropské daně. Jedinými zeměmi, v nichž by v důsledku daňové reformy pracovních míst naopak přibylo, by byly Francie a Španělsko.
další články FT otištěné v HN www.ekonomika.ihned.cz/ft
HLAVNÍ PROTAGONISTÉ
Strůjci plánu panevropského daňového systému jsou německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Jejich argument, že se tak sníží administrativní náklady, ale odmítají Irové.
FOTO: REUTERS
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist