Růst zaměstnanosti se může na podzim opět zvrátit. Zaměstnavatelé se totiž obávají vlivu růstu DPH na své podnikání. A tvrdí, že budou muset propustit desítky tisíc lidí. Analytici to ale zpochybňují.
"V únoru nastal překvapivý pokles nezaměstnanosti na 9,6 procenta a v následujících třech měsících očekáváme pokles až na 8,5 procenta. Na závěr roku by se ale nezaměstnanost měla vrátit zpět k úrovni devíti procent," předpokládá analytik společnosti Atlantik FT Petr Sklenář.
DPH neutáhneme
"Propouštění nabude kvůli zvýšení sazby DPH na dramatičnosti," varuje šéf svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Obor podle jejich odhadů bude muset opustit 30 až 40 tisíc lidí.
Situaci nezmění ani stavební boom, který má přijít v létě. Lidé se budou snažit postavit své domy ještě s nižší sazbou DPH. "V létě to bude v oboru dobré, ale vylučujeme, že by stavební firmy nabíraly. Třeba v dopravní infrastruktuře prostě není co stavět," říká Matyáš.
Podobně hovoří i Asociace hotelů a restaurací ČR. I ta hovoří o tom, že obor je v problémech již dnes a že zvýšení sazby daně z přidaného hodnoty u ubytování přinese jen další potíže. "Zajímavé je, že 24 z 27 států EU aplikuje pro služby ubytování sníženou sazbu DPH," říká prezident asociace Václav Stárek. Ten přitom donedávna bojoval za snížení sazby v restauracích. "V pohostinství přišlo o práci v minulém roce deset tisíc lidí," říká.
"Máme 1500 prodejen, především ty na venkově prostě budeme muset zavřít. Budeme muset promítnout zvýšení sazby do cen, a tak se staneme nekonkurenceschopnými proti malým venkovským obchodníkům, kteří neodvádějí daně," říká šéf sítě družstevních prodejen COOP Zdeněk Juračka. Dopady se snaží mírnit nabízením poštovních služeb v síti prodejen.
Analytici si ale nemyslí, že by vyšší sazba DPH mohla způsobit výraznější nárůst nezaměstnanosti. "Avizované zvýšení DPH je mírné a vzhledem ke struktuře očekávám, že dopad bude nulový či téměř nezměřitelný," říká Sklenář. Dopady vyšší daně by měly mírnit i nižší odvody sociálního pojištění.
Nezaměstnanost klesá
"Ozvaly se v podstatě všechny sektory, kterých se zvýšení DPH týká s tím ,že přijde katastrofa. Já myslím, že nepřijde," dodává ekonom Jiří Šimek ze společnosti Citfin.
V únoru nezaměstnanost překvapivě klesla. Analytici očekávali další nárůst. Úřady práce ale oznámily pokles o desetinu procentního bodu na 9,6 procenta. Pokles ale neznamená, že by nyní výrazněji vznikala nová pracovní místa.
Z 52 tisíc uchazečů o zaměstnání, kteří byli vyřazení z evidence, si navíc jen 35 tisíc našlo novou práci. Podniky přitom propustily 47 tisíc lidí. Na jedno volné pracovní místo stále připadá zhruba osmnáct uchazečů.
Zareagovat chce i vláda a plánuje navýšit investiční pobídky na nově vytvořená pracovní místa. Investoři, kteří se rozhodnou rozvinout svůj byznys v Česku, tak mají v budoucnu od státu dostat více podpory. Dotace na vytvoření nového místa se z 50 tisíc korun zvedne na 200 tisíc, sleva pro firmy na dani z příjmů (až ve výši 40 procent) se prodlouží z 5 let na 10 let a rozšíří se počet regionů, ve kterých bude možnost podporu získat.
Vývoj nezaměstnanosti a počtu volných míst
ZDROJ: MPSV, ÚŘADY PRÁCE
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist