Zbraně za více než 3,3 miliardy dolarů dovezla loni Indie, skoro o třetinu více než v roce 2009. V globálním žebříčku za období 2006-2010, který zveřejnil Stockholmský ústav pro výzkum otázek míru (SIPRI), tak předstihla Čínu. Ta nákupy v zahraničí naopak omezuje a stále více spoléhá na vlastní zbrojaře.

Indie, jejímž tradičními rivaly jsou Čína a Pákistán, se podílí na světových nákupech zbraní přibližně devíti procenty.

"Indický dovoz konvenčních zbraní v posledních letech rychle roste. A plány na nejbližší období jsou vskutku masivní," komentuje pro agenturu Bloomberg Siemon Wezeman, jeden z autorů zprávy.

Rusové soupeří se Západem

Ústřední vláda v Dillí vypsala kontrakt na dodávku 126 víceúčelových bojových letadel v hodnotě odhadované na 11 miliard dolarů. Jde o největší kontrakt na dodávku vojenské letecké techniky za posledních 15 let.

Kolem něj krouží takové zbrojovky jako francouzský Dassault Aviation, americký Boeing či Lockheed Martin, švédský Saab nebo ruský United Aircraft.

Právě ruské zbrojovky nejvíce ukusují z indického zbrojařského koláče. V období 2006-2010 na ně připadalo 82 procent dodávek zbraní do Indie.

Ta si v Rusku objednává především leteckou techniku, představující přes 70 procent dovozu zbraní z Ruska. Letos to bylo 35 letounů SU-30 MKI a 10 strojů MiG-29SMT.

Indická vláda podmiňuje udělení velkých zakázek takzvanými offsety. Chce tak získat přístup k moderním technologiím, které by jí umožnily modernizovat průmysl, včetně zbrojařského, podotýká Paul Holtom, expert SIPRI.

Indie má vůči západním zbrojovkám dobrou vyjednávací pozici. "Evropské a americké firmy, na které bolestně dopadají škrty ve vládních rozpočtech, hledají nová odbytiště. A Indie je pro ně velice lákavá," dodává švédský expert Wezeman.

Indie, kde více než tři čtvrtiny z 1,2 miliardy obyvatel musejí podle Světové banky vystačit s příjmem menším než dva dolary denně, dává na zbrojení sumu odpovídající zhruba 2,5 procenta HDP.

Velcí zákazníci jsou i Arabové

Obrovským trhem disponuje také Čína, podílející se na světovém dovozu zbraní přibližně šesti procenty (za období 2006-2010).

Ale vlády členských zemí EU a USA uvalily zbrojní embargo na dodávky do Číny poté, kdy tamní režim v roce 1989 krvavě potlačil studentské protesty na pekingském Náměstí Nebeského klidu.

Velmi dobrými zákazníky západních zbrojovek tradičně jsou Spojené arabské emiráty, Izrael, Egypt a Alžírsko. A vyhlídky? Z dosavadních i chystaných zakázek vyplývá, že v nejbližších letech výrazně porostou dodávky zbraní do Saúdské Arábie a Maroka, uvádí SIPRI.

Toho využijí hlavně zbrojovky z USA, které se v letech 2006-2010 postaraly o 30 procent globálního expertu zbraní. Rusko je druhé s 23 procenty.

Ze zemí EU jde rychle nahoru Německo, jehož zbrojní vývoz ve zmíněném pětiletém období proti letům 2001-2005 stoupl skoro dvojnásobně na 13 miliard dolarů. Více než dvě pětiny z toho připadá na vojenská plavidla, především ponorky.

Česko svoji pozici ztrácí. V roce 2001 vyvezlo zbraně a vojenský materiál za 87 milionů dolarů, loni podle propočtů SIPRI za pouhé tři miliony dolarů ve srovnání s 21 miliony dolarů v roce 2009.

 

Rekordní Pákistán

128%

O tolik vzrostl v letech 2006-2010 ve srovnání s předchozím pětiletým obdobím dovoz zbraní do Pákistánu. Stoupl tak nejvíce z 50 sledovaných zemí.

Velice nás zneklidňuje, že zbrojaři nejrychleji zvyšují dodávky do regionů, kde si jdou země vyloženě po krku.
Simeon Wezeman, expert Stockholmského ústavu

 


NELITUJÍ MILIARD
Indie rychle zvyšuje své zbrojní výdaje. V roce 2009 v přepočtu dosáhly 37 miliard dolarů a budou stoupat zhruba o 10 procent ročně. Indické letectvo se značnou měrou opírá o ruské stroje. Na snímku bojový letoun Su-30.
foto: Bloomberg