Ze stálé expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze ukradl o víkendu neznámý zloděj vzácný akt Vlna fotografa Františka Drtikola (1883-1961). Pachatel fotografii odcizil patrně v neděli večer, zaměstnanci muzea ztrátu exponátu zjistili v pondělí, řekla Právu ředitelka muzea Helena Koenigsmarková. Na světových aukcích je Drtikol nejvíce ceněným českým fotografem. Vlna má nevyčíslitelnou uměleckou hodnotu. Případem se zabývá policie.

"Jsme naprosto zdrceni. Je to nejvzácnější Drtikolův originál v majetku muzea i v dějinách české a světové fotografie," řekla ředitelka. "Když jsme Vlnu půjčovali na zahraniční výstavy, tak pojistná hodnota byla padesát tisíc eur (1,2 milionu korun), skutečná uměleckohistorická cena je prakticky nevyčíslitelná," dodala.

Podle informací internetové aukční stránky ARTplus berlínská galerie Kicken loni v březnu na uměleckém veletrhu v Maastrichtu nabízela jednu z variant Drtikolovy Vlny sběratelům za čtyři sta tisíc eur (více než 9,5 milionu korun).

Zloděj fotografii z muzea ukradl zřejmě v neděli kolem šesté hodiny večer, tedy krátce před uzavřením muzea. "Vyřízl velmi zručně fotografii z rámu i pasparty a musel s tím mít zkušenost," řekla ředitelka. Myslí si, že zloděj byl profesionál, pravděpodobně pracoval na zakázku.

František Drtikol patří v současnosti k nejznámějším světovým fotografům své generace. V letech 1910 až 1935 vlastnil v Praze proslulý ateliér, kde fotil i prezidenty Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše, básníka Paula Valéryho nebo skladatele Leoše Janáčka. Ve světě ho ale proslavily především akty v kubisticko-futuristických geometrických dekoracích.

 

Jsme naprosto zdrceni. Je to nejvzácnější Drtikolův originál v majetku muzea i v dějinách české a světové fotografie.
Helena Koenigsmarková, ředitelka Umělecko-průmyslového musea v Praze

 


VLNA
Slavný akt nevyčíslitelné hodnoty byl odcizen.
FOTO: ČTK

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist