O místo šéfa Národní galerie se ucházejí čtyři kandidáti. Mezi nimi je opět ředitel Moravské galerie Brno Marek Pokorný a ekonom Vladimír Rösel, kteří se hlásili i do loňského konkurzu. Dosavadní ředitel Milan Knížák již o post neusiluje.

Na konci minulého týdne byla uzávěrka přihlášek do výběrového řízení. Ministerstvo obálky otevře zřejmě dnes, kdy by měla zasednout výběrová komise, a v prvním kole posoudit náležitosti přihlášek. Úřad včera odmítl zveřejnit počet přihlášek i jména kandidátů a členů výběrové komise.

Rösel již při vyhlášení výběrového řízení uvedl, že se chce přihlásit, včera to ČTK znovu potvrdil. Pokorný svou přihlášku naopak velmi dlouho zvažoval, podal ji podle svých slov na poslední chvíli. O přihlášce do konkurzu dopředu uvažoval i historik umění Jiří Fajt, který minulý konkurz na šéfa NG vyhrál, jmenován však nebyl. Nový ministr kultury Jiří Besser výběrové řízení anuloval a vyhlásil nové. Zda se Fajt skutečně přihlásil, se včera nepodařilo zjistit, ani jméno čtvrtého kandidáta není známo.

Jisté však je, že jím není dosavadní ředitel Milan Knížák, který instituci vede od roku 1999. "Výběrového řízení jsem se nezúčastnil," prohlásil Knížák.

Nástupce Milana Knížáka by ministr Jiří Besser rád jmenoval k 1. červnu 2011.


Výběrového řízení jsem se nezúčastnil.
Milan Knížák, ředitel Národní galerie