Klidná síla, tak by se dal charakterizovat Tomáš Žák. Trpělivě zvedá telefony novinářům a všem, kdo se jej nyní vyptávají na bezpečnost kolem jaderných elektráren po japonské havárii. "Kdybych měl zevšeobecnit situaci v Japonsku, řekl bych, že se elektrárny chovaly standardně tak, jak byly naprojektovány. Je potřeba vysvětlovat, že problém nevznikl zemětřesením, ale vlnou tsunami. Elektrárny přežily zemětřesení ve skvělé kondici a odstavit je nebyl problém. Kritická byla vlna tsunami, se kterou projekt nepočítal," říká Žák. "Z pohledu profesionála to, jak situaci Japonci řeší, je obdivuhodné," dodává. "Víc toho dělat nejde. Když si představíte, kolik lidí potřebovali dostat pryč z toho pásma, tak to svědčí o jejich neobvyklé profesionalitě a kázni," dodává. Dostane další tucet otázek, které napadají laika majícího strach z "jádra". "Jedu sice s manželkou na tři týdny po letech do lázní, ale klidně zavolejte, když budete mít jakoukoli otázku," říká Tomáš Žák. Jeho trpělivost a rozvaha je očividná během celé doby, kdy spolu mluvíme.

Možná je to tím, že do jaderné elektrárny se vybírají lidé podle přísných kritérií. Musejí projít náročnými psychotesty. Vyškolení odborníka trvá pět až šest let, podle oboru. Ani Tomáš Žák není výjimkou. V ČEZ působí od roku 1985 a do roku 2002 prošel pozicemi od operátora sekundárního okruhu, pak primárního okruhu, bezpečnostního inženýra až po vedoucího oddělení technického rozvoje. Později byl vedoucím projektu "údržba" a ředitelem útvaru Asset Management - technologie.

"Vystudoval jsem elektrotechniku a po škole jsem hledal uplatnění poblíž bydliště. Zajímal jsem se o místo na čerstvě spouštěné jaderné elektrárně. Nabíral se velký počet lidí, šlo o stavbu na zelené louce," vzpomíná Žák. "Nabídli mi místo operátora. Na tu pozici se vybírají lidé, kteří v sobě mají určitý konzervativismus a jsou schopni postupovat podle pravidel. Do dneška nechápu, jak jsem prošel," diví se Žák. Ale uznává, že se přece jen považuje za "stabilizovanou" osobnost. Psychotesty totiž neprojdou kreativci proto, že v jaderné elektrárně je třeba jiný typ osobnosti. "Sám se považuji spíš za kreativního než konzervativce. Možná proto jsem nevydržel v roli operátora do dneška," uvažuje Žák. Ředitelem Dukovan, kam znovu přišel po práci v pražském ústředí společnosti ČEZ, je od roku 2010.

Jaderná elektrárna se musí "omladit"


Funkci převzal s tím, že udrží dobré provozní výsledky a Dukovany omladí. "Do Dukovan jsem se vrátil z pozice centrálního manažera, polovinu lidí jsem znal, což je výhoda i nevýhoda zároveň." U klíčových zaměstnanců elektrárny je věkový průměr 50 let, což bylo dlouho dáno malou popularitou jaderné energetiky u mladých lidí. "Dnes už máme program nástupnictví, zdvojujeme funkce, takže to přestává být problém," konstatuje Žák. "Máme letní univerzity, jaderné maturity," říká Žák. "V poslední době přestáváme mít problém s náborem. Dříve jsme vnímali útlum zájmu, ale teď se to obrátilo." Podle odhadů bude třeba v jaderné energetice do roku 2020 zhruba ještě 17 tisíc techniků.

Dukovany vloni slavily čtvrt století provozu a nabízí se otázka životnosti elektrárny. Byla plánována na třicet let, do roku 2015. "Třicet let je číslo, které vychází z životnosti tlakového jádra reaktoru. Znamená to, že vlastní nádrž je vyrobena na určitou dobu životnosti. Každé dva roky se dělají testy, které zjišťují, jak stárne nádoba. Jsme v polovině životnosti té tlakové nádoby," vysvětluje Žák. "Tlakové nádoby vyráběné v 70. letech v Česku byly skutečně špičkové. Leckteré západní jsou co do kvality výrazně horší," dodává Žák.

Na otázku, co bylo pro něj nejtěžší v kariéře, Tomáš Žák říká: "Zažil jsem několik kulturních přerodů v práci. Dělal jsem práci, která se tím, jak se vyvíjela, hodně měnila. Na začátku jsem dělal operátora, což byl směnový provoz a znamenalo to dvanáctiletou etapu mého života. Postupujete po dvou letech, ovládáte turbíny, pak reaktor, dostáváte stále větší odpovědnost," vysvětluje Žák. "Člověk si uvědomuje, že má v rukou velkou sílu, a jako začátečníkovi se vám klepou kolena, když máte něco velkého pustit nebo vypnout, ale zvyknete si," popisuje.

Nemlží, protože je duší hlavně technik


Žák umí složité technické věci vysvětlovat srozumitelně. Mluví hlubokým hlasem a připomíná rétory ze staré školy. Nejlehčí vysvětlování prý měl v roli operátora. "Stačilo vzít ženu a děti na trenažér nebo simulátor skutečného provozu. Nejhůře se mi vysvětlovalo, co jsem dělal jako ředitel řízení aktiv. Říkal jsem, že se starám o to, aby měly elektrárny dostatek peněz na své aktivity, opravy, údržbu a investice," vysvětluje Žák.

V práci vyžaduje, aby všichni načichli "jadernou kulturou". To znamená, že si musí být na každém kroku vědomi, s čím pracují. "Bezpečnost je na prvním místě, musíme dodržovat předpisy a chovat se standardně. To nováček v sobě nemá, neví, proč musí všechno zaznamenat," říká Žák. "Sám chci být čitelný vůči lidem, aby věděli, jak přemýšlím. Když dostanou podřízení zadání, musí vědět, jak to myslím. Jaké jsou priority, co je bezpečné a co ne."

Jinak si Žák moc nepotrpí na nějaká manažerská "moudra". "Čím jsem starší, tím méně spoléhám na poučky, dám na selský rozum. Nakonec se mi vždy nejvíce vyplatila otevřenost vůči lidem. Ti jsou přirozeně nastaveni na to, že chtějí pracovat dobře, alespoň většina z nich. Jde o to jim to umožnit," myslí si. "Vedu lidi k tomu, aby se učili komunikovat mezi sebou přímo. A zároveň po sobě nekompromisně vyžadovali splnění úkolu." Kde bere Žák energii a jak relaxuje? Vyjmenuje několik hradů kolem Dukovan a doplní, že rád jezdí třeba na vodu. "Mám vybavení i na rychle tekoucí vodu. Občas vyrazíme i tehdy, když se někde vypouštějí přehrady, nádherná je třeba Moravice," říká.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist