Americký telekomunikační operátor AT&T koupí od německé společnosti Deutsche Telekom její americkou mobilní divizi T-Mobile USA za 39 miliard dolarů (zhruba 672 miliard korun). AT&T zaplatí v hotovosti a akciích, oznámila včera firma. Vznikne tak největší provozovatel služeb pro mobilní telefony ve Spojených státech.

Transakce se ale zřejmě stane terčem intenzivního zkoumání ze strany regulačních orgánů kvůli obavám, že by mohla vést k růstu cen. AT&T proto předpokládá, že její dokončení zabere zhruba rok.

AT&T je nyní druhým největším mobilním operátorem v USA, zatímco firmě T-Mobile USA patří čtvrtá příčka.

Sloučená skupina bude kontrolovat zhruba 43 procent amerického trhu se službami pro mobilní telefony. Tržní podíl nynější jedničky Verizon Wireless činí 34,5 procenta. Verizon Wireless má v současnosti 102 milionů zákazníků, AT&T 96 milionů a T-Mobile USA 34 milionů. AT&T tak zaplatí za každého klienta T-Mobile USA zhruba 1147 dolarů (19 770 korun).

Deutsche Telekom obdrží od AT&T za T-Mobile USA 25 miliard dolarů v hotovosti. Získá také osmiprocentní podíl v AT&T, a stane se tak jejím největším akcionářem. Deutsche Telekom podniká i v Česku a na Slovensku. Firma je většinovým akcionářem českého operátora T-Mobile a slovenského Slovak Telekomu.

Německá společnost se chce po prodeji americké divize zaměřit na rozvoj ostatních aktivit. Upozornila také, že během dvou až tří let po dokončení transakce vynaloží pět miliard eur (122 miliard korun) na zpětný odkup vlastních akcií.

Minimálně čtyři makléřské firmy po zprávě o prodeji americké divize zlepšily hodnocení akcií Deutsche Telekomu. Ty díky tomu včera posílily až o 16 procent.

Transakce sníží počet mobilních operátorů pokrývajících celé Spojené státy ze čtyř na tři. Skupina Public Knowledge zabývající se ochranou zájmů veřejnosti přitom označila eliminaci jednoho z těchto čtyř operátorů za "nemyslitelnou". "Známe výsledky podobných dohod. Jsou to vyšší ceny, menší možnost výběru a méně inovací," uvedl prezident skupiny Gigi Sohn.

T-Mobile USA nabízí ve srovnání s AT&T relativně levné zákaznické programy. Generální ředitel AT&T Randall Stephenson uvedl, že jeden z cílů akvizice bude přimět zákazníky T-Mobile USA k přechodu na chytré telefony, u kterých se platí vyšší měsíční poplatky.

Analytička Rebecca Arbogastová ze společnosti Stifel Nicolaus předpokládá, že v případě schválení transakce budou američtí regulátoři pravděpodobně požadovat, aby sloučená skupina prodala některé aktivity.

Viceprezident AT&T Wayne Watts včera v té souvislosti zdůraznil, že služby pro mobilní telefony jsou vysoce konkurenčním trhem. Upozornil, že ve většině velkých amerických měst je minimálně pět mobilních operátorů a že ceny v uplynulých deseti letech klesaly i navzdory konsolidaci odvětví.

AT&T ve snaze naklonit si regulátory uvedla, že investuje dalších osm miliard dolarů do rozšíření superrychlého bezdrátového připojení k internetu do venkovských oblastí. Jejím cílem nyní bude pokrýt touto sítí 95 procent obyvatel USA místo dříve plánovaných 80 procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist