Plánovaná výstava děl provokativního i oceňovaného britského umělce Damiena Hirsta, kterého proslavily zejména objekty s vypreparovanými zvířaty vznášejícími se ve formaldehydu, se v Kutné Hoře neuskuteční. Prohlásila to ředitelka Galerie Středočeského kraje (GASK) Jana Šorfová, která 1. března vystřídala v ředitelském křesle Jana Třeštíka.

Uzavřená kapitola

"Hirstova výstava nebude, je to uzavřená kapitola. Byl to dobrý nápad, i když jsem se od kurátorů dozvěděla, že Hirst byl 'in' před patnácti lety. Pro Českou republiku a Kutnou Horu by to ovšem byla dobrá výstava, i když získat ji bylo složité jak organizačně, tak manažersky a finančně," uvedla Šorfová.

Důvod, proč ke zrušení očekávané výstavní instituce došlo, je podle šéfkurátora GASK Ondřeje Chrobáka jednoduchý: "Jednání, která vedl bývalý ředitel GASK Jan Třeštík se zapůjčiteli Hirstových děl, se po nadějném začátku zkomplikovala, až se ocitla na mrtvém bodě. To se bohužel u takových po všech stránkách náročných projektů někdy stává," uvedl včera pro HN.

Nákladná expozice se měla původně uskutečnit v polovině října, potom byla odložena. Šorfová uvedla, že její předchůdce Jan Třeštík měl úžasné plány a je dobře mít takto vysoko laťku. "Já si jenom dávám větší pozor, co slibuji. Vzal si velké sousto - neměl tvrdit, že výstava stoprocentně bude a nejsou s ní žádné problémy," dodala.

Bývalý ředitel GASK Jan Třeštík ještě loni v listopadu tvrdil serveru iHNed.cz, že Hirst se v každém případě uskuteční v prosinci. "Chtějí mě dotlačit do jara, ale řekl jsem, že to neudělám," reagoval tehdy Třeštík na informaci iHNed.cz, že zřizovatel galerie, Středočeský kraj, trvá na posunutí výstavy.

Po odsunutí prosincového termínu už Třeštík na písemné dotazy iHNed.cz nereagoval. Odkázal pouze na tiskovou zprávu, kterou zpracoval s agenturou starající se o propagaci GASK.

Neznalost zákona ostudu nedělá

Nemyslí si ale, že tím Třeštík galerii poškodil. "Ve chvíli, kdy jsem se ke konci ledna stala ředitelkou, začala kauza Picasso. Kvůli ní se vytratila důvěra k jeho osobě," míní Šorfová. Policie prověřuje údajný pokus o nelegální vývoz obrazu Pabla Picassa z Česka. Třeštík, který se podepsal pod vývozní dokumenty, se hájí neznalostí zákonů.

Hirst patří mezi nejlépe prodávané světové umělce. Nejprve vzbudil pozornost jako začínající autor na britské umělecké scéně a v roce 1993 získal první mezinárodní úspěch na benátském bienále. Na mapě globálního uměleckého světa získal pevné místo poté, co se v roce 1995 stal laureátem Turnerovy ceny za dílo s názvem Matka a dítě, odděleni (Mother and Child, Divided).