Dunění bomb nad libyjskými městy v posledních dnech přehlušilo neméně dramatickou rebelii v dalších arabských zemích. Sýrií, Bahrajnem, Jemenem i Saúdskou Arábií otřásly protesty, nejvážnější za poslední měsíce.

Svět by to mělo zajímat. Na rozdíl od Libye, která se podílí na těžbě ropy pouhými dvěma procenty, mohou nepokoje v oblasti Perského zálivu vážně zasáhnout globální ekonomiku.

"Pokud by se otřesy rozšířily do oblasti Zálivu, zejména do Saúdské Arábie, mezi investory by to vyvolalo paniku," shrnula mínění analytiků agentura Reuters. Dopady na ceny ropy by byly nepředstavitelné.

Zdlouhavý vojenský konflikt v Libyi trhy znepokojil. Stejný scénář v oblasti Perského zálivu by však byl horší. Nejčernější varianty počítají s tím, že cena ropy by vzrostla téměř dvojnásobně.

"Simulace počítají s cenou až 200 dolarů za barel, ... konflikt by vrhnul západní ekonomiky do recese," soudí Sarah Hewinová, ekonomka banky Standart Chartered.

Je takový vývoj pravděpodobný? Znalci regionu jej nevylučují.

Nevyzpytatelná Sýrie

K opatrným předpovědím je nutí překvapení, kterých se nyní dočkali. Nikdo by ještě před pár týdny nečekal, že chvění v arabském světě zasáhne například také Sýrii. Země bezprostředně nesousedí s bohatými ložisky ropy v Perském zálivu. Vzhledem k letitým vazbám na Teherán má ale na oblast nepřehlédnutelný vliv.

Monolitický režim se dlouho snahám o reformy vzpíral. Pohár přetekl, když syrští policisté začali zatýkat děti. Zákrok proti skupině sprejerů, kteří malovali protivládní hesla, vyvolal rozhořčení. Úřady je nakonec propustily. Bylo už ale pozdě. Demonstrují tisíce lidí, prezident Bašár Asád ztrácí poslední zbytky sympatií. Vláda tvrdé ruky, která držela u moci jeho otce, už nepomáhá. Příležitost k reformám zjevně propásl.

"Je to totalitní zkorumpovaný stát, režim je zralý ke změnám," soudí Házim Saghajh, komentátor panarabských novin Chaját.

Sektářský Bahrajn

S Íránem úzce souvisejí i nepokoje v Bahrajnu. Tamní král šajch Hamad bin Ísá Chalífa tvrdí, že jeho síly zmařily zahraniční spiknutí. Na mysli měl podle všeho Írán, se kterým má dlouhodobě špatné vztahy.

Totiž: v Bahrajnu, malé konstituční monarchii, vládne převážně šíitskému obyvatelstvu sunnitská dynastie. To směřuje k vlně sektářského násilí, které pomáhají malému Bahrajnu zklidnit vojenské síly ze čtyř dalších, převážně sunnitských zemí Perského zálivu, včetně Saúdské Arábie. A Teherán se nyní pasuje do role obránce šíitů.

Ve složité situaci jsou tak Spojené státy. "Na jedné straně se od nich očekává, že tradičně podpoří požadavky demonstrantů po demokratických změnách," říká Kenneth Pollack, blízkovýchodní expert washingtonského think tanku Brookings Institution. "Na druhé straně si nepřejí konfrontaci se svými saúdskými spojenci."

Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová už označila intervenci v Zálivu za krok špatným směrem. V Bahrajnu byl vyhlášen výjimečný stav, jeho zrušení není na obzoru. Pokračování nepokojů by tak mohlo vést až k diplomatické roztržce mezi Washingtonem a Rijádem, který má pod kontrolou největší světové zásoby ropy.

Feudální Jemen

Důležitým spojencem USA v boji proti terorismu je i Jemen, kde sílí protesty v ulicích, zabito bylo už 52 lidí. Tamní prezident Alí Abdalláh Sálih včera prohlásil, že je ochoten do konce roku v rámci ústavního předání moci odstoupit.

Mluvčí hlavní opoziční skupiny Muhammad Sabrí nabídku odmítl. "Nadcházející hodiny budou rozhodující," řekl televizi Al-Džazíra. Rebelové věří, že dny hlavy státu jsou sečteny.

Nepokoje se tak blíží ze všech stran k saúdským hranicím. Vzdor zákazu tam nenápadně sílí demonstrace na východu země, kde žijí šíité. A investory znervózňuje představa, co by nepokoje v pouštním království provedly s cenou ropy.



Krátce z Libye

NATO se konečně zapojí

Severoatlantická aliance se na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN zapojí do akcí proti režimu Muammara Kaddáfího. Zatím půjde o prosazování zbrojního embarga vůči Libyi. Dohodla se na tom včera Severoatlantická rada, tedy nejvyšší rozhodovací orgán NATO na úrovni velvyslanců.

Aliance kromě prosazování zbrojního embarga uvažuje i o tom, že by se zapojila do prosazování bezletové zóny nad Libyí. To je ale citlivější věc, nad kterou zatím v alianci nepanuje shoda. Hlavní odpor zazníval v této věci z Turecka.

Zřítilo se americké letadlo

Při operaci mezinárodních sil nad Libyí se v noci na včerejšek kvůli závadě zřítilo americké bojové letadlo. Informaci britského deníku The Daily Telegraph potvrdila armáda USA, podle níž se oba členové posádky katapultovali a podařilo se je zachránit.

Letouny mezinárodní koalice včera pokračovaly v bombardování vojenských cílů, zaútočily východně od Benghází a u Tripolisu.

Útok na povstalce pokračuje

Přes příměří vyhlášené libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím pokračovaly i střety mezi jeho jednotkami a povstalci. Kaddáfího tanky včera ostřelovaly zejména město Misuráta. Boje si zde od pondělí vyžádaly podle agentury Reuters nejméně 40 obětí. Podle stanice BBC jsou mezi mrtvými i čtyři děti, které byly v autě zasaženém tankovou střelou.

Nonstop zpravodajství z Libye najdete na www.ihned.cz/Libye

 

Lidové protesty se šíří



ZDROJ REUTERS