Výběrové řízení na nového ředitele Národní galerie v Praze, které letos ukončí jedenáctileté kontroverzní vedení Milana Knížáka, se teprve dává do pohybu, už má však hlasité kritiky. Umělec Jiří David svým otevřeným dopisem včera obvinil Ministerstvo kultury, že se proviňuje proti vlastnímu slibu, když na místo snahy o transparentnost odmítá zveřejnit členy výběrové komise.

Jména některých komisařů přitom už odborná veřejnost stejně zná. Podle Davida v komisi zasedne kunsthistorik Jiří Machalický, děkan FF UK Michal Stehlík, Lubomír Slavíček z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity či člen správní rady VŠUP Radek Špicar. Ministerstvo zatím nechce jména potvrdit.

"Postupujeme podle toho, jak jsme slíbili. Jména nechceme uveřejnit bez souhlasu komisařů. Očekáváme však, že souhlas získáme při prvním zasedání komise," říká tiskový mluvčí ministra kultury Stanislav Brunclík, podle kterého se desetičlenná komise sejde v nejbližších dnech. Zatím se prý stále hledá společný termín. Na prvním zasedání chce být jako jedenáctý člen přítomen i ministr Jiří Besser.

Knížák už se nevrátí

Uzávěrka přihlášek byla již před dvěma týdny, 11. března. Jak Brunclík potvrdil, od tohoto data jsou v trezoru ministerstva uzavřeny čtyři obálky s přihláškami čtyř kandidátů. "Jejich otevření proběhne při prvním jednání komise. Následně jména kandidátů uveřejníme," dodává mluvčí.

I bez ministerstva jsou však jména některých uchazečů už dávno "venku". Svou kandidaturu potvrdil současný ředitel Moravské galerie v Brně Marek Pokorný a také ekonom Vladimír Rösel. O přihlášce do konkurzu uvažoval i historik umění Jiří Fajt, který vyhrál minulý konkurz na šéfa NG, později zrušený. Jestli se nakonec znovu přihlásil, se však HN nepodařilo zjistit.

Harmonogram výběrového řízení není zatím daný, jisté je jen datum, kdy hodlá ministr nového ředitele jmenovat, a sice 1. června.

Dosavadní ředitel NG Milan Knížák, který se přihlásil do loňského konkurzu, již podle svých slov o post neusiluje. "Výběrového řízení na post generálního ředitele Národní galerie jsem se nezúčastnil," řekl ČTK Knížák. Se svým působením v čele instituce je ale spokojen. Do NG prý přivedl nové, dříve opomíjené umělce, udržel vyrovnaný rozpočet a přispěl k její celkové stabilitě. "I když to bylo chvílemi těžké, vždy jsme odolávali módním trendům. Na to jsem hrdý asi nejvíc," doplnil Knížák.

Knížák je dlouhodobě kritizován za svůj styl vedení galerie mnoha umělci a uměleckými teoretiky. Podle některých zavedl Knížák NG do izolace, vytýkají mu také, že upřednostňuje budování stálých expozic na úkor pořádání významných dočasných výstav.

Bude druhý konkurz úspěšný?

Minulý konkurz na ředitele NG se uskutečnil 14. dubna 2010, od počátku ho ale provázely nejasnosti. Ministerstvo tehdy nechtělo potvrdit ani seznam uchazečů. Tehdejší ministr kultury Václav Riedlbauch se ke konkurzu oficiálně vyjádřil až 3. června, kdy řekl, že nového ředitele nevybere. Rozhodnutí nechal na svém nástupci, jemuž doporučil tři účastníky konkurzu, přestože výběrová komise vybrala Jiřího Fajta. Riedlbauch vedle Fajta doporučoval Pokorného a Rösela.

Nový ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) výběrové řízení zrušil. Nový konkurz vyhlásil letos v únoru. I když bude nový ředitel jmenován 1. červnu 2011, Knížák by měl zůstat na svém místě do konce srpna. Mezi 1. červnem a 31. srpnem by si měli Knížák a jeho nástupce předávat agendu.

KONEC KNÍŽÁKOVY ÉRY
Nový řiditel Národní galerie bude jmenován 1. června letošního roku, Milan Knížák už to ale nebude.
FOTO: ARCHIV HN