Inflace v březnu mírně poklesla. Ceny v česku rostly meziročně o 1,7 procenta po 1,8 procenta v únoru. Uvedl to Český statistický úřad. Za meziročním růstem cen jsou hlavně dražší potraviny, nealkoholické nápoje a bydlení.

"Inflace je především výsledkem zdražení energetických a zemědělských komodit na světových trzích. Rozhodně ji v Česku nežene vzhůru poptávková inflace. Řada spotřebního zboží je dokonce meziročně výrazně levnější právě proto, že poptávka se stále ještě nevzpamatovala po poslední recesi ekonomiky a navíc ji brzdí i úsporná rozpočtová opatření," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Podle něj nelze ani v dalších měsících čekat výraznější zvýšení cen.

Růst cen je tak stále nižší, než očekávala ČNB. Ta předpokládala růst v březnu o 1,9 procenta. Právě to je z pohledu měnové politiky, tedy případného růstu úroků v České ekonomice, důležité. Nahrává to spíše tomu, že ČNB nebude příliš rychle následovat Evropskou centrální banku ve zvýšení sazeb. "Okamžik zvýšení úrokových sazeb se sice nejspíše přiblížil. Pokračování příznivých dat z průmyslu a zahraničního obchodu, k nimž se nečekaně připojil také maloobchod, nahrává jestřábům v bankovní radě, jejichž hlasy jsou v posledních týdnech slyšet stále hlasitěji," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Se zvýšením úrokových sazeb tak počítá až ve třetím čtvrtletí.

Inflace se přitom podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky udrží pod dvouprocentním inflačním cílem České národní banky pravděpodobně až do podzimu. Proto očekává růst sazeb až ve třetím čtvrtletí.

"Jak ovšem říkají i samotní členové ČNB, centrální banka není stroj a riziko zvýšení sazeb již dříve není nevýznamné," dodal.