1. Využívá vaše společnost v pracovních smlouvách konkurenčních doložek?

2. Kolika zaměstnanců a jakých pozic se to týká?

3. Jak by se projevila v současnosti navrhovaná novela zákoníku práce týkající se konkurenční doložky?

 

Anna Čapková

VÝKONNÁ MANAŽERKA ÚTVARU ŘÍZENÍ LIDSKÝCH ZDROJŮ ČSOB

1. ČSOB využívá institutu konkurenčních doložek poměrně zřídka.

2. Konkurenční doložku ke smlouvě má uzavřenou jen malá skupina zaměstnanců naší společnosti.

3. Vyjádření k případným změnám dosavadního systému ve vztahu k novele zákoníku práce by bylo velmi předčasné, vzhledem k tomu, že návrh novely zákoníku práce je stále ještě předmětem diskuse.

 

Hana Krbcová

PERSONÁLNÍ ŘEDITELKA ČEZ

1. Ano, využívá.

2. Konkurenční doložky uzavíráme s desítkami zaměstnanců především na pozicích manažerů a specialistů.

3. Pozitivní je určitě navržená změna týkající se peněžitého vyrovnání vypláceného zaměstnanci po dobu trvání zákazu konkurence, které je oproti současné právní úpravě navrženo v poloviční výši. Jako zásadně negativní změnu však vnímáme nemožnost odstoupení od konkurenční doložky ze strany zaměstnavatele po dobu trvání pracovního poměru tak, jak to umožňuje současný zákoník práce. V řadě případů je přitom shledáno, že skutečně nabyté informace a znalosti nejsou pro zaměstnavatele natolik ohrožující, aby bylo nutné zákaz konkurence dodržet a vyplácet za tuto dobu náhradu mzdy. S ohledem na výše uvedené by se pravděpodobně faktické využití konkurenčních doložek po přijetí novely v navrženém znění zúžilo.

 

Jana Machová

PERSONÁLNÍ ŘEDITELKA MICROSOFT

1. Ano, Microsoft využívá konkurenčních doložek.

2. Podepisujeme je se všemi zaměstnanci naší společnosti.

3. Nemyslíme si, že navrhovaná novela bude mít na naši společnost podstatnější dopady. Konkurenční doložky budeme dále ve smlouvách u zaměstnanců používat, nevnímáme žádné zásadní změny v porovnání s jejich stávajícím použitím.

 

Jindřiška Sládková

PERSONÁLNÍ ŘEDITELKA HEWLETT PACKARD ČR

1. a 2. Společnost HP konkurenčních doložek nevyužívá. Upřednostňujeme volnou mobilitu zaměstnanců. Navíc jsou konkurenční doložky podle současné legislativy finančně velmi nákladné, a pokud bychom je chtěli využít, jednalo by se jen o minimální počet zaměstnanců, s nimiž bychom jejich odchod ke konkurenci řešili tímto způsobem.

3. S velkou pravděpodobností nebude mít žádný dopad. Možnost snížení měsíční odměny na polovinu průměrného platu je stále nákladově nezajímavým řešením, neboť použití konkurenční doložky by většinou přicházelo v úvahu u manažerských postů a pozic specialistů. Myslím, že je efektivnější tyto prostředky investovat do rozvoje budoucích nástupců na klíčových pozicích.