České penzijní fondy vydělávají nejméně ve střední a východní Evropě. Vyplývá to z analýzy Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR. Analýza porovnává penzijní fondy v Česku, Bulharsku, Chorvatsku, Maďarsku, Polsku a na Slovensku.

Za posledních 15 let reálné zhodnocení úspor v českých penzijních fondech nikdy nepřesáhlo čtyři procenta, většinou se pohybovalo kolem nuly a v letech 1998, 2001 a 2008 bylo dokonce záporné. Penzijní fondy v žádné ze zkoumaných zemí s výjimkou Polska nedokázaly svými výnosy překonat výnosy desetiletých státních dluhopisů.

Autoři dále porovnávali finanční výnosy penzijních fondů s výnosy čtyř vybraných investičních nástrojů a zohlednili přitom kolísání finančních trhů. I v tomto případě studie vyhodnotila české penzijní fondy jako nejslabší.

Neuspokojivé výsledky vyplývají podle analýzy především z toho, že fondy musí každý rok vykázat kladné nominální výnosy. Raději pak investují velmi konzervativně, nakupují krátkodobé investiční nástroje s menším výnosem či dluhopisy, které dohromady tvoří 92 procent všech investic fondů.

Druhým problémem je podle autorů analýzy netransparentní regulace poplatků a odměn účtovaných klientům penzijních fondů.

Pro jakoukoli budoucí reformu důchodového systému je podle zprávy naprosto nezbytná reforma stávajících podmínek fungování penzijních fondů. Ty by se měly zaměřit především na to, k čemu jsou primárně určeny, tedy na dlouhodobé investování. Kladné výnosy by tak fondy nemusely vykazovat každoročně, ale například v horizontu pěti či deseti let.

Další nezbytností je podle studie oddělení majetku akcionářů penzijních fondů a jejich klientů.

Nejdůležitějším rozhodnutím ovšem v budoucnu bude, zda učinit spoření do penzijních fondů povinným, jako je tomu v ostatních zemích střední Evropy, či zda nechat rozhodnutí na samotných zaměstnancích, jako je tomu například ve Velké Británii.

Tuzemským penzijním fondům vzrostl loni zisk na 4,6 miliardy korun, což bylo o dvě miliardy více než v roce 2009. Na penzi si v nich spořilo 4,6 milionu Čechů. Na konci předloňského roku jich bylo o 125 tisíc méně. Míra zapojení obyvatelstva v penzijním připojištění převyšuje v Česku 70 procent ekonomicky aktivních obyvatel. Ke konci roku 2010 bylo na účtech účastníků penzijního připojištění přes 216 miliard korun.

Průměrný nominální výnos penzijních fondů v letech 2000-2010

Česko

3,03 %

Polsko

8,50 %

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist