Boj o krachující Sazku se přenáší i na spřízněné společnosti - občanské sdružení Zelený ostrov a firmu Bestsport, která vlastní O2 arenu. Bestsport je v insolvenčním řízení a stejně jako Sazce mu vládne Aleš Hušák. V Bestsportu je místopředsedou představenstva.

Jeho odchod z vedení žádá už šest z devíti akcionářských sdružení Sazky. Hušák ale zatím bezpečně drží kormidlo Bestsportu. Stále se těší podpoře nejsilnějšího z akcionářů Sazky - ČSTV. A ten změny ve vedení Bestsportu blokuje.

Boj o vedení Zeleného ostrova

Vlastníkem Bestsportu je občanské sdružení Zelený ostrov, jež tvoří devět akcionářů Sazky. Ti tu mají na rozdíl od Sazky, jíž vládne největší podílník ČSTV, rovné postavení. Prostřednictvím Zeleného ostrova, do něhož tečou peníze ze Sazky, sportovci splácejí libeňskou arénu. Mezi Sazkou, Bestsportem a Zeleným ostrovem se přesouvají miliardové částky, všechny tři firmy jsou provázané závazky, pohledávkami a smlouvami. Bestsport a Sazka své účetnictví zveřejňují, hospodaření Zeleného ostrova je ale zcela neprůhledné. To může sehrát zásadní roli v boji o Sazku.

"V držení Zeleného ostrova je patnáctimiliardová pohledávka vůči Sazce, kterou lze přihlásit do insolvenčního řízení," řekl včera HN místopředseda představenstva Sazky a jeden z vůdců protihušákovské opozice Roman Ječmínek.

Pokud bude pohledávka přihlášena, pak ten, kdo za ní bude stát, bude mít v úpadku Sazky největší vliv. Výše pohledávky přebije i miliardáře Karla Komárka a Petra Kellnera, kteří o Sazku soupeří se skupinou Penta, s níž spolupracuje Hušák. Proto je důležité, kdo ovládá Zelený ostrov. Budou-li to lidé loajální Hušákovi, posílí Penta. Ovládnou-li jej Hušákovi odpůrci, nahrává to Kellnerovi s Komárkem.

Před dvěma týdny odvolala valná hromada Zeleného ostrova Hušákovi loajální výkonnou radu a zvolila jediného člena nového orgánu, Petra Hrubce z protihušákovsky naladěného Českého olympijského výboru. Další dvě místa zůstávají neobsazena: na personálních otázkách se musí podílníci Zeleného ostrova jednomyslně shodnout, což se jim nedaří.

V Zeleném ostrově panuje bezvládí: za sdružení musí podle stanov jednat minimálně dva statutární zástupci. A ty sdružení nemá. "Zelený ostrov se pokusil svolat na květen valnou hromadu Bestsportu, na níž jsme chtěli Hušáka odvolat, za daného stavu je ale pravděpodobné, že ji ČSTV neuzná," přiznal HN Ječmínek.

Hušák tak dál za Bestsport rozhoduje a není pravděpodobné, že jeho odvolání projde. Jeho odpůrci jsou ale odhodláni zabránit tomu, aby se 15miliardová pohledávka ze Zeleného ostrova objevila v insolvenčním řízení Sazky. "Přihlášení budeme blokovat zase my, na to dost hlasů máme," řekl Ječmínek.

Jde o koncern?

Insolvenční správce Josef Cupka minulý týden navrhl, aby se úpadek Sazky i Bestsportu řešil najednou jako úpadek koncernu (to by zjednodušilo rozplétání vzájemných vazeb mezi oběma firmami). Hušák je proti. Včera se v insolvenčním rejstříku objevilo jeho zamítavé stanovisko. "Sazka není ve vztahu k Bestsportu ovládanou ani ovládající osobou, tento vztah nezakládá ani skutečnost, že předseda představenstva Sazky Aleš Hušák je místopředsedou představenstva Bestsportu," píše se v dokumentu. Konečné slovo ve sporu tak bude mít soud.