Tradiční výroba domácích elektrospotřebičů se značkou ETA v Hlinsku v polovině roku skončí. ETA, kterou od roku 2007 vlastní investiční skupina Benson Oak finančníka Gabriela Eichlera, ji přesune do partnerského závodu E-Technik v Miloticích na Přerovsku. Společnost to včera uvedla v tiskové zprávě. Historie výroby v Hlinsku přitom sahá až do roku 1943.

Podle odborářky Aleny Šírové bude tento krok znamenat propuštění 50 z 255 zaměstnanců. V Hlinsku by podle ní měl zůstat ekonomický úsek, centrální sklad, servis a část obchodního oddělení. Zaměstnanci mají dvouměsíční výpovědní lhůtu a dostanou zákonné odstupné. "Musíme na to zareagovat, zda si je management vědom toho, do jaké situace se zaměstnanci dostali, zda tam dá nějakou kompenzaci za odpracované roky. Řada zaměstnanců pracovala v podniku 30 i 40 let," řekla Šírová.

Vedení firmy v tiskové zprávě uvedlo, že přesunem produkce na Moravu optimalizuje náklady. Nový výrobce E-Technik, se kterým ETA spolupracuje od roku 2003, kdy se od ní osamostatnil, prý bude pružněji reagovat na zakázky. "Věřím, že nalezení českého partnera pro výrobu je krok, který společnosti ETA umožní dále se rozvíjet a být plně konkurenceschopnou na trhu drobných domácích spotřebičů," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel společnosti ETA Jiří Pathy.

Podle Šírové zaměstnanci už v posledních letech přišli o spoustu bonusů. Na konci roku 2009 kvůli tomu byli dokonce ve stávkové pohotovosti. "Zasáhne to spoustu rodin, situace je velice vážná. Je to devastace rodinného stříbra," dodala.

Společnost ETA loni snížila zhruba stomilionovou ztrátu o 70 procent. Fiskální rok firma uzavřela 31. března. Letos již podnik chce být ziskový.

Před třemi lety ETA vyráběla vedle domácích spotřebičů také produkty pro automobilový průmysl. Nový vlastník tuto výrobu vyčlenil do skupiny Plastkov, kterou v roce 2009 prodal za nezveřejněnou cenu španělskému dodavateli pro automobilky Megatech.

Kromě firmy ETA Eichlerova investiční skupina Benson Oak v Česku ovládá i bohumínskou firmu Bochemie, výrobce čisticího prostředku Savo, či olomouckého výrobce velkoformátových tiskáren Grapo.

Nejvýznamnější část jejího portfolia je ale podíl v brněnské softwarové firmě AVG Technologies, jejíž antivirové programy na celém světě používá přes 110 milionů zákazníků.


ETA

1943

Rok, kdy v Hlinsku založil pražský podnikatel Jan Prošvic Elektrotechnickou akciovou společnost ESA, jež se zpočátku soustředila na výrobu žehliček. Ta se v 50. letech po znárodnění stává součástí koncernu Elektro-Praga. Pod značkou ETA začíná fungovat od 60. let.

96 %

je podle průzkumů spontánní znalost značky ETA mezi českými spotřebiteli. Alespoň jeden spotřebič této značky má doma v průměru každá domácnost.

-19,5

milionu korun byla ztráta společnosti ETA v účetním roce končícím v březnu 2010. Skupina Benson Oak firmu vlastní od roku 2007, kdy ji zachránila od likvidace. Pro letošek už počítala se ziskem.


ŽEHLIČKY ČEKÁ STĚHOVÁNÍ
Jiří Pathy je šéfem společnosti ETA od května 2009. Rozhodnutí o ukončení výroby v Hlinsku je zatím nejradikálnějším krokem vedení firmy od doby, kdy ji koupila skupina Benson Oak.
FOTO: ARCHIV HN