80. léta

Počátky Al-Káidy

První zmínky o Al-Káidě se objevily koncem 80. let v Afghánistánu, od roku 1979 okupovaném SSSR. Většina členů této teroristické organizace, která si klade za cíl ustavení ryze islámských států na Arabském poloostrově a šíření islámu do dalších zemí, se rekrutovala z mudžahedínů, kteří v zemi zůstali po odchodu Sovětů v roce 1989.

Hlavním sponzorem džihádu se tehdy stal saúdskoarabský multimilionář Usáma bin Ládin.

 

7. 8. 1998

Útoky na ambasády USA

Téměř současně vybuchly silné nálože před budovami velvyslanectví USA v keňském Nairobi a v tanzanském Dáresalámu (na snímku vpravo). Útoky si vyžádaly 231 mrtvých a na 5000 zraněných.

 


foto: ČTK/AP

 

12. 10. 2000

Útok na USS Cole v Adenu

Při sebevražedném útoku na americký torpédoborec USS Cole kotvící v jemenském Adenu zahynulo
17 amerických námořníků a dalších 40 bylo zraněno. K útoku se přihlásila do té doby neznámá organizace Mučedníků intifády z mešity Al-Aksá, údajně napojená na šéfa Al-Káidy Usámu bin Ládina.

 

11. 9. 2001

Teroristické útoky na USA

Pachatelé unesli čtyři letadla amerických společností; první dva stroje narazily do mrakodrapů Světového obchodního střediska v New Yorku (na snímku), třetí do budovy Pentagonu ve Washingtonu. Čtvrtý letoun se zřítil nedaleko Pittsburghu.

O život přišlo celkem 2982 lidí včetně 19 únosců.

 


foto: Reuters

 

7. 10. 2001

Invaze do Afghánistánu

USA a Británie zahájily útok na Afghánistán. Invaze tehdy svrhla režim fundamentalistického hnutí Tálibán, které zajistilo v Afghánistánu úkryt pro bin Ládina.

Zahraniční jednotky by se měly stáhnout do konce roku 2014, bezpečnostní situace v zemi
se ale nyní zhoršuje.

 

12. 10. 2002

Atentát na ostrově Bali

Při pumových atentátech na indonéském ostrově Bali zahynulo 202 lidí z 21 zemí (snímek vpravo). K útoku se přihlásila organizace Džamáa Islámíja, údajně napojená na síť Al-Káida.

 


foto: Reuters

 

20. 3. 2003

Invaze do Iráku

Invaze spojeneckých sil do Iráku začala pod kódovým názvem Operace Irácká svoboda. Spolu se Spojenými státy se na operaci podílelo přibližně 40 zemí včetně Česka. Původní síla koaličních vojsk činila asi 400 tisíc vojáků, přičemž Američané a Britové tvořili 98 procent.

 

11. 3. 2004

Pumové útoky v Madridu

Série deseti explozí ve čtyřech vlacích na madridském nádraží Atocha (na snímku vpravo) a v madridských stanicích El Pozo a Santa Eugenia si vyžádala 191 mrtvých a bezmála 2000 zraněných. K útoku se přihlásila Al-Káida s tím, že šlo o odplatu za spolupráci Španělska s americkým prezidentem Georgem Bushem a jeho spojenci.

 


foto: Reuters

 

7. 7. 2005

Útoky v Londýně

Čtyři koordinované bombové útoky v londýnské veřejné dopravě si vyžádaly 56 mrtvých (včetně čtyř atentátníků) a na 700 zraněných. Tři bomby explodovaly v metru, jedna v dvoupatrovém autobusu. K útokům se přihlásily dvě islamistické skupiny napojené na Al-Káidu.

 

1. 5. 2011

Zabití Usámy bin Ládina

Speciální komando USA zabilo vůdce Al-Káidy Usámu bin Ládina při operaci v pákistánském městě Abbottabádu.

 


foto: Reuters