Oživení globální ekonomiky nadále pokračuje. Šéfům centrálních bank však dělají starosti poslední silné výkyvy na komoditních trzích, a proto je nutné více začít zkoumat jejich dopad na inflaci, zvláště v době, kdy se některé ekonomiky mohou začít přehřívat.

Uvedl to včera šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet po zasedání Banky pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS).

Trichet rovněž upozornil, že zástupci centrálních bank nejednali na včerejším zasedání do hloubky o fiskálních problémech Řecka. Pouze se shodli na tom, že některé rozvinuté země potřebují zlepšit své finance.

Globální ekonomické oživení nyní pokračuje hlavně díky růstu v rozvíjejících se zemích.

Bankéři však již podle Tricheta začínají pozorovat i rizika případného přehřátí se některých těchto ekonomik, je tedy zapotřebí přesvědčit se, že jsou fiskální i základní makroekonomické politiky těchto zemí správné.

Rychlé oživení, zejména v rozvíjejících se zemích, jako jsou Čína a Indie, zvyšuje tlak na růst cen. Prudký nárůst cen ropy a potravin však vyvolává obavy nejen v rozvíjejících se ekonomikách, ale i v západních zemích, kde je ekonomické oživení slabé.

Bankéřům navíc začaly působit starosti i výkyvy cen komodit, protože zatím nejsou schopni zhodnotit, jaké to bude mít důsledky. Potěšující zprávou podle Tricheta však je, že guvernér centrální banky Saúdské Arábie ujistil své kolegy, že největší vývozce ropy na světě se bude snažit udržet dodávky na přiměřené úrovni.

Komentáře o komoditách přicházejí v době, kdy cena ropy vykázala rekordní týdenní pokles o více než 16 dolarů za barel. Od počátku letošního roku naopak cena ropy značně stoupala, především kvůli vysokému ekonomickému růstu v rozvíjejících se zemích, napsala agentura Reuters.

Trh drahých kovů včera stejně jako ropa a další komodity využil oslabení dolaru a oživil z těžkého propadu v minulém týdnu. Cena zlata se vrátila nad hranici 1500 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu) a stříbro posílilo o pět procent, je však stále hluboko pod nedávným maximem. Minulý týden postihla většinu komodit nevídaně prudká korekce předešlého silného cenového růstu. Cena stříbra stoupla po poledni o více než pět procent až na 37,39 dolaru za unci. Minulý týden se po vystoupání na více než 30leté maximum téměř 50 dolarů za unci propadla o 25 procent a ze všech komodit zaznamenala největší ztráty. Mírněji včera posílily i ceny platiny a palladia.

Obchodníci upozorňují, že trhy komodit budou v nejbližší době velmi nestálé a budou se pohybovat v těsné závislosti na kurzu dolaru. "Investoři jsou teď natolik nervózní, že každá nová zvěst může spustit novou vlnu prodejů eura a komodit," řekl Peter Fertig z firmy Quantitative Commodity Research.


ropa brent

3,86%

113,34 usd za barel, 9.5. v 19.00 h

zlato

0,79%

1507,35 USD za tr. unci

stříbro

4,96%

37,39 USD za tr. unci

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist