Bez dostavby jaderné elektrárny Temelín by se zhoršila energetická bezpečnost ČR, tvrdí finanční ředitel společnosti ČEZ Martin Novák, který odpovídal v on-line rozhovoru na dotazy čtenářů Hospodářských novin.
HN: Jak využíváte situace, kdy se Německo odklání od jaderné energie? Počítáte s investicemi, které by společnosti ČEZ zvýšily dodávky elektřiny na německý trh?
Odstavení části německých jaderných elektráren má samozřejmě za následek to, že Německo musí dovážet elektrickou energii ze zahraničí. Nelze však ze dne na den postavit nové elektrárny. Právě proto dochází k tlaku na ceny elektřiny, které je k dispozici omezené množství. ČEZ v současnosti realizuje intenzivní investiční program do obnovy svých uhelných elektráren v ČR a do stavby plynové elektrárny v Počeradech. Elektrárny budujeme primárně pro potřeby českého trhu. Možné přebytky mohou být obchodníky s elektřinou exportovány.
HN: Jaká je budoucnost firmy ČEZ na českém trhu? Myslíte si, že ČEZ ztrácí dominanci na trhu kvůli menším firmám, které mohou nakupovat energii v menším objemu, a tudíž nabízejí zákazníkovi levnější produkt?
Na rozdíl od menších konkurentů si ČEZ Prodej nemůže dovolit jít do rizika, že prodá elektřinu, kterou nemá ještě nakoupenou, a doufat, že v momentě dodávky ji koupí pod cenou, kterou zákazníkovi nabídl. Pokud vydrží současné ceny elektřiny, může se několik menších firem právě z toho důvodu dostat do velmi svízelné situace. HN: Proč nezasáhl regulační úřad do výkupních cen elektřiny ze sluneční energie v okamžiku, kdy každý investor věděl, že je velmi výhodné investovat do solárních elektráren, a zároveň je to velmi nevýhodné pro stát?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.