Debata o tom, zda na Šumavě kácet nebo ne, zda používat pesticidy nebo vše nechat na přírodě, do značné míry nemá smysl. Na Šumavě stejně jako v jiných horských lesích již tisíce let probíhají přirozené procesy, které sice člověk svým působením urychluje, ale zastavit je neumí. Toto ve zkratce říká Vojen Ložek, který patří mezi nejvýznamnější postavy české přírodovědy. Do současných hektických sporů o dění na Šumavě vstupuje s pohledem člověka, který se zabývá především vývojem přírody v posledních několika tisíciletích.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se