Vlivný manažer hedgeového Greenlight Capital David Einhorn veřejně vyzval šéfa softwarového gigantu Microsoft Steva Ballmera k odchodu z funkce. Ballmer podle něho "vězí v minulosti" a je zátěží pro akcie firmy, které v posledním desetiletí ztratily na hodnotě.

Einhornovo vyjádření je zatím nejostřejší kritikou vedení Microsoftu ze strany stále nespokojenějších investorů. "Jeho přítomnost je největším stínem nad akciemi Microsoftu," řekl Einhorn o Ballmerovi na investiční konferenci v New Yorku.

Ballmer, jenž v roce 2000 nastoupil do čela firmy místo jejího spoluzakladatele Billa Gatese, by měl dát šanci někomu jinému, myslí si manažer.

Einhorn si udělal jméno, když na jaře 2008 poukázal na těžké problémy investiční banky Lehman Brothers. Její pád v září téhož roku odstartoval hlubokou světovou finanční krizi.

Jeho slova vyjadřují to, co řada investorů již několik let říká soukromě. Softwarový gigant, který nadále ovládá zhruba 90 procent světového trhu operačních systémů pro osobní počítače, byl na konci 90. let největší americkou firmou, co se týče tržní hodnoty. V minulých letech jej však předstihla společnost Apple a tento týden se to podařilo IBM.

Microsoft přestal hrát v posledním desetiletí v technologickém sektoru dominantní roli, protože nebyl schopen se prosadit na nových trzích internetu a vyspělých mobilních komunikací. Investor, jenž by před deseti lety vložil do Microsoftu 100 000 dolarů, by měl nyní z této investice jenom 69 000 dolarů.

Před dvěma týdny Microsoft oznámil dohodu o koupi provozovatele internetového telefonování Skype za 8,5 miliardy dolarů (148 miliard korun). V investorech však tento tah vyvolal spíše další pochybnosti a akcie Microsoftu od té doby klesly o šest procent.

Einhornův fond Greenlight Capital držel na konci prvního čtvrtletí zhruba devět milionů akcií Microsoftu, tedy 0,11 procenta jeho kapitálu. Akcie společnosti kupoval fond i v poslední době, protože mnozí je při současné ceně považují za podhodnocené.

Podle Einhorna je načase, aby Microsoft zvážil strategické alternativy pro ztrátovou internetovou divizi, jíž se nedaří získávat tržní podíl na úkor společnosti Google, která je lídrem internetového sektoru. Divize, která provozuje vyhledávač Bing a webový portál MSN, utrpěla v prvním čtvrtletí ztrátu 726 milionů dolarů a za čtyři roky ztratila zhruba sedm miliard dolarů.