Německo se stalo tahounem Evropy, neboť v současné době prožívá nejsilnější hospodářský růst od svého sjednocení v roce 1990. Jeho šestnáct spolkových zemí však nadále podává velice odlišný výkon. Šampiony jsou Hamburk, Bavorsko a Braniborsko, na chvostu naopak zůstávají Brémy a Sársko.
Takové pořadí vyplývá z obsáhlé analýzy, kterou pro týdeník Wirtschaftswoche připravily organizace INSM (zřízená zaměstnavatelským svazem Gesamtmetall) a IW Consult, dceřiná firma Ústavu pro hospodářský výzkum z Kolína nad Rýnem.
Proč zazářil Hamburk
Experti vyhodnotili 96 rozličných ukazatelů - počínaje HDP na zaměstnance a počtem trestných činů na tisíc obyvatel konče.
O celkovém pořadí rozhodovala jednak dosažená hospodářská úroveň, jednak dynamika ukazatelů za období let 2007 - 2010. V té se blýskly hlavně východní spolkové země v čele s Braniborskem.
Svobodné hansovní město Hamburk s téměř 1,8 milionu obyvatel, které je druhým největším německým městem hned po Berlínu, vděčí za své prvenství především velmi vysoké výkonnosti.
V Německu Hamburk vytváří nejvyšší hrubý domácí produkt v přepočtu na jednoho zaměstnaného - loni 77 730 eur. To je 26 procent nad celoněmeckým průměrem.
Ale Hamburk, jedna ze tří "městských" spolkových zemí, zaznamenává také pozoruhodný hospodářský vzestup. Jeho přístavní branou letos prošlo skoro o pětinu více kontejnerů než loni. Počet lidí, kteří našli práci, loni stoupl o 4,4 procenta. Lépe na tom byl podle tohoto ukazatele pouze Berlín.
Ve struktuře hamburské ekonomiky mají velkou váhu odvětví s vysokou přidanou hodnotou - například letecký průmysl či marketingové agentury, konstatuje časopis Wirtschaftswoche.
V Bavorsku je práce dost
Svobodný stát Bavorsko, kde podle Spolkového statistického úřadu končí zhruba 30 procent českého vývozu do Německa, je v celkovém pořadí druhý. V žebříčku podle dosažené úrovně si ale díky své hospodářské síle a vysoké životní úrovni drží první pozici.
Bavorsko dlouhodobě vykazuje nejnižší míru nezaměstnanosti v Německu a některé tamní okresy nezaměstnanost skoro neznají. Právě díky velice dobré situaci na trhu práce předčí Bavorsko své největší konkurenty v žebříčku, jimiž jsou podle dosažené hospodářské úrovně Bádensko-Würtembersko a Hamburk.
Bavorsko, rozlohou největší spolková země s 12,5 milionu obyvatel, vytvořilo loni HDP za 442 miliard eur (17,7 procenta německého HDP). Podle tohoto ukazatele je v Německu mocnější jenom Severní Porýní-Vestfálsko s téměř 18 miliony obyvatel. Jeho HDP loni dosáhl 543 miliardy eur (skoro 22 procent německého).
Nové obří letiště v Braniborsku
Zcela jiný obraz skýtá tabulka sestavená podle dynamiky rozvoje. Prvních šest příček patří spolkovým zemím na území bývalé NDR.
Stejně jako loni vede Braniborsko, kde se díky levným pozemkům stále usazují nové firmy. Láká je blízkost rychle se rozvíjejícího Berlína, městské spolkové země, která se vlastně nachází uprostřed Braniborska.
Významným impulzem pro rozvoj celé oblasti bude obrovské letiště Berlín-Braniborsko, které zahájí provoz v příštím roce. Na něj navazují četné průmyslové a obchodní zóny, včetně nových veletržních ploch, a také nádraží pro dálkové železniční spoje.
"Výstavba nového letiště bude mít na braniborskou ekonomiku nesmírný pozitivní dopad," říká Michael Bahrke z firmy IWConsult. Spolu s velice vyspělou infrastrukturou Berlína a jeho okolí pomůže přilákat další investory z Německa i zahraničí. Míra nezaměstnanosti v Braniborsku klesla za uplynulé tři roky o 3,6 procentního bodu na loňských 11,1 procenta.
Čím a jak se liší německé spolkové země

Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist