"Nepřijde," oznámila stručně producentka australské televizní stanice ABC News Michelle Ainsworthová reportérovi ve studiu, že český prezident Václav Klaus nedorazí na předem dohodnutý rozhovor.

"Proč ne?" zeptal se reportér Chris Uhlmann.

"Nepůjde přes bezpečnostní kontrolu," odpověděla produkční.

"Proč ne?" pokračoval udiveně Uhlmann.

"Prostě nepůjde," dodala Ainsworthová.

Český prezident tak svérázným způsobem upoutal pozornost médií na zahraniční cestě. Televizní studio totiž sídlí v budově australského parlamentu, kde Klaus odmítl projít bezpečnostní kontrolou.

Podle pravidel parlamentu v Canbeře však musí bezpečnostním rámem projít každý, kdo se chce do budovy dostat, i poslanci nebo senátoři. Producentka Ainsworthová se ještě pokoušela vyjednat výjimku, ale narazila. "Mně je jedno, kdo to je. Projít rámem musí," odvětil nekompromisně pracovník parlamentní ochranky.

Klaus reagoval podle Ainsworthové také jednoznačně. "Odcházím. Vracím se do hotelu. Jestli chcete se mnou udělat rozhovor, můžete ho udělat tam," citovala produkční. "Neřekl ani na shledanou. Prostě odešel," dodala.

Kancelář prezidenta republiky se hájí tím, že rentgenové kontroly jsou ve státních institucích kvůli bezpečnosti ústavních činitelů nikoli proto, že by byli ústavní činitelé považováni za bezpečnostní riziko. "Stejně to probíhá na Pražském hradě. Je nemyslitelné, aby hlava státu procházela bezpečnostním rámem," řekl mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

S tím souhlasí i bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla a expert na etiketu Ladislav Špaček. "Vůbec se nedivím, že se Klaus otočil a šel pryč. Je naprosto nemístné prohlížet hlavy států, je to nedůstojné. Nebude se tam s nějakým technikem dohadovat, jestli je terorista," míní Špaček.

Tajemník australského parlamentu však zaměstnance ochranky brání s tím, že postupovali přesně podle předpisů, které od povinné prohlídky osvobozují jen australského premiéra. A Klaus si podle něj sám může za to, že byl na něm průchod rámem vyžadován. "Přišel bez jakéhokoliv ohlášení. Kdybychom o jeho návštěvě věděli v alespoň v minimálním předstihu, určitě bychom se mu dokázali přizpůsobit," řekl tajemník parlamentu Alan Thompson.

 

více si přečtěte na http://ihned.cz

 


NA HOKEJI NEVADIL
Do australského parlamentu odmítl prezident Václav Klaus projít bezpečnostním rámem, na MS v hokeji v roce 2004 mu bezpečnostní opatření v tehdejší Sazka Areně nevadilo.
foto: čtk

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist