Mezi Ruskem a Spojenými státy vypukla diplomatická roztržka. Deník The Washington Post totiž odhalil, že americká diplomacie "potichu" zakázala vstup bezmála šedesáti ruských policistů, soudců, prokurátorů a dalších činovníků, zapletených do podezřelého úmrtí právníka zahraničního investičního fondu Sergeje Magnitského v moskevské věznici.

Ruské ministerstvo zahraničí následně pohrozilo, že americký krok nezůstane bez odpovědi.

Moskva nic nepochopila

Ruský list Kommersant včera napsal, že Moskva neocenila "rafinovanou hru" Spojených států. Podle něj se americké ministerstvo zahraničí se zákazem vstupu do USA pro zhruba šedesátku ruských činovníků prý vůbec nesnažilo potrestat Moskvu, ale naopak ji uchránit před ještě přísnějšími sankcemi připravovanými v Kongresu.

"Dokonce ani v nejsložitějších letech studené války se podobná opatření nepřijímala," citoval Kommersant mluvčí ruského prezidenta. Ale ani návrh zákona není pohřben, protože část senátorů nepovažuje sankce amerického ministerstva zahraničí za dostatečné.

Prezident Dmitrij Medveděv už nařídil ruské diplomacii připravit analogickou odpověď.

Magnitskij byl právníkem mezinárodního investičního fondu Hermitage a v roce 2009 ve věku 37 let zemřel po téměř ročním pobytu v nelidských podmínkách za mřížemi moskevského vězení. Ve vazbě byl kvůli podezření z daňových úniků. Podle ruských obhájců lidských práv bylo uvěznění Magnitského pomstou za to, že si troufl obvinit vysoce postavené činitele ministerstva vnitra z krádeže 5,4 miliardy rublů (asi 3,3 miliardy Kč) ze státního rozpočtu. Ve vazbě jej údajně umlátili dozorci.

Proč spor vypukl?

Žurnalisté z The Washington Post se o sankcích dozvěděli z námitek Obamovy administrativy proti chystanému zákonu, který by umožnil trestat nejen činovníky zapletené do případu Magnitskij, ale i do vražd novinářky Anny Politkovské a ochránkyně lidských práv Natalje Estěmirovové či pronásledování bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského.

Proti přijetí takového zákona Bílý dům argumentoval i ruským varováním, že pak bude možné zapomenout na podporu Moskvy v záležitostech Íránu, Severní Koreje či Libye a že ohrožena bude i přeprava amerických vojenských nákladů do Afghánistánu přes ruské území.

Spor vypukl v době, kdy vyšetřovatelé Magnitského smrti obvinili z neposkytnutí náležité péče lékařku moskevské věznice Butyrka a jejího přímého náčelníka - po téměř dvouletém vyšetřování a pod tlakem z nejvyšších míst. Ochránci lidských práv však za smrtí vidí spiknutí zkorumpovaných policistů a vysoce postavených činitelů, kteří zůstávají nedotknutelní