Zvýšení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) u knih a tiskovin a jejich očekávané zdražení přilákají více čtenářů do knihoven. Odhadují to tuzemští knihovníci. Chystané změny ale podle nich mohou ohrozit nabídku odborných knih, které jsou pro nakladatele zpravidla méně komerčně úspěšné.

Snížená sazba DPH by měla od příštího roku vzrůst ze současných deseti na čtrnáct procent, od roku 2013 pak na 17 a půl procenta.

"Pro nás to určitě není tak zásadní problém, abychom museli ve velkém zavírat pobočky nebo rušit některé z našich služeb. Do nákupu knih se to ale jistě promítne. Vzhledem ke stavu veřejných financí neočekáváme, že by nám zřizovatel rozdíl vyrovnal zvýšením rozpočtu či účelovou dotací," říká mluvčí Městské knihovny v Praze (MKP) Lenka Hanzlíková. MKP se zaměřuje především na literaturu populárně-naučnou. Odborné knihy do fondu získává jako povinný výtisk od pražských nakladatelů.

"Zvýšení DPH bude mít v našem případě nepříznivý vliv jen na získávání publikací pro absenční výpůjčky," říká ředitel NK Tomáš Böhm, podle kterého bude knihovně chybět šest set tisíc korun.

Větší obavy ze změn mají lokální knihovny, které si většinu knižních titulů kupují. Ty budou muset redukovat nejen nákup české odborné literatury, ale i zahraničních titulů.


Zvýšení DPH bude mít v našem případě nepříznivý vliv jen na získávání publikací pro absenční výpůjčky.
Tomáš Böhm, ředitel Národní knihovny