Vladimír Králíček, generální ředitel, J.K.R.

ERP systémy

Před rokem 1989 byl velmi omezený přístup k nejnovějším technologiím z IT světa. Pamatuji se, jak v roce 1988 na naše Koncernové výpočetní středisko ČSUP dovezli první stolní počítač AT, jak byl uzavřen u vedoucího a jak jsme k němu směli jen s jeho svolením.

Oblast podnikového IT nejvýrazněji ovlivnily právě osobní počítače. Protože každý na stole měl svůj počítač a svůj monitor a mohl s ním ihned pracovat a dostávat výsledky či informace. Samozřejmě, že bylo potřeba programové vybavení, které umožnilo s počítačem pracovat. Zpočátku toho moc nebylo, ale byla to jen otázka času. Což se taky stalo a v krátké době vznikla dosti velká konkurence jak produktů, tak i služeb s tím spojených.

Česká republika vytvořila asi světový unikát. Udávalo se, že je zde asi 400 firem, které umějí účetní systémy nebo účetní programy. Vzhledem k výkonnosti ekonomiky a rozloze České republiky to byl asi světový unikát. Trh pak způsobil pročištění a dnes se jedná možná o několik maximálně desítek společností, které vytvářejí podnikové informační systémy (ERP).

Další etapový zlom pak následně vznikl s nástupem grafického prostředí - zejména Windows - a rozvojem celosvětové internetové sítě. Takže dnes se svět zrychlil, zkrátil a zpřístupnil. Až tak, že je namístě filozoficko-sociálně-společenská otázka: je to tak dobře, zvládne to člověk a lidstvo???

Mě těší, že naše společnost J.K.R. dokázala uhájit své p ostavení na trhu s ERP systémy a její vývoj za 20 let se dostal do stádia, že patří k největším hráčům v českém prostředí.

 

Petr Havlík, manažer divize systémů a technologií, IBM Česká republika

Podnikový hardware

Ztechnického pohledu má na podnikové IT ve světě serverů největší vliv kontinuální nárůst výkonu procesorů, snižování výrobních nákladů a s tím související snaha o komoditizaci. Důležitou roli hraje také tlak na efektivnější využívání serverů, který vede k dnes hojně skloňované virtualizaci výpočetního výkonu.

Tyto hlavní faktory úzce souvisejí se změnou vnímání IT infrastruktury z ekonomického pohledu, které pociťujeme u našich zákazníků.

Nákup nadměrné výpočetní kapacity z důvodu přebývajícího rozpočtu nebo nákup serveru pouze v závislosti na prvotních nákladech a pomíjení dlouhodobých provozních nákladů se postupně stávají historií. Dnešní výběr dodavatelů bývá založen výhradně na vyhodnocení celkových nákladů na provoz a na snaze získat za co nejméně co nejflexibilnější, spolehlivou a snadno provozovatelnou infrastrukturu.

Hlavním trendem je v dnešní době automatizace IT ve formě tzv. cloudu. Ten přináší výrazné zjednodušení implementace nových serverů, zlepšení správy a zvýšení využití instalovaných systémů. Možnost automatické inventarizace a integrace do schvalovacích procesů firmy současně zvyšuje přehled o využívání IT. Hlavním cílem je snižování nákladů, které dobře vystihuje následující výrok: "Když budu potřebovat větší výkon, chci ho obratem mít, ale dopředu za něj platit nechci."

I přes rychlý rozvoj moderních technologií a nástup automatizace existují stále problémy, které brání dalšímu rozvoji. Jedním z "nepřátelských" faktorů je konzervatismus hraničící s nechutí k jakékoliv změně. Pokud se jej podaří překonat, nabízí dnešní svět informačních technologií firmám i institucím obrovské možnosti, které je velká škoda nevyužít.

 

Markéta Bauerová, Country Manager, Symantec ČR & SR

Bezpečnost

Se sametovou revolucí se Česká republika doslova otevřela světu. Tím zásadním okamžikem v oblasti počítačových možností i počítačové bezpečnosti byl příchod internetu. Lidé si užívali bezbřehého nadšení z nových netušených možností, lepší komunikace a přístupu k informacím. Ovšem s mocí roste i zodpovědnost, proto s přístupem k internetu museli uživatelé více klást důraz na svou bezpečnost. A vzhledem k postupnému nárůstu cílených útoků se zvyšují také nároky na uživatele.

Technologie se vyvíjí závratně rychlým tempem a firmy na ně v oblasti bezpečností musí okamžitě reagovat. Jmenujme například VPN, mobilní přístup do počítačových sítí, bezpečnost šifrování dat v pohybu (elektronická pošta) i uložených dat na přenosných zařízeních, řízení bezpečnosti podnikových prostředí, bezpečnostní certifikáty pro on-linové služby i identitu jednotlivců -> on-linové nákupy, platby, bankovnictví...

Bezpečnostní technologie urazily pořádný kus cesty, a proto se již nepozastavujeme ani nad dříve nemyslitelnými situacemi. Vezměme si například, jak se za posledních 20 let změnilo přijímání objednávek faxem, chození do bank pro papírové výpisy, nebo webcasty a videokonference. To vše je pro nás dnes samozřejmost a rutina. A technologiím věříme.

Dalším fenoménem naší doby je závratný a nepřetržitý nárůst informací - dat. Meziroční nárůst dat je odhadován na šestinásobný. Tato data je nutné ukládat, spravovat a samozřejmě opět chránit.

Pokud bych měla jmenovat jednu konkrétní technologii, která nejvíce ovlivnila podnikové ICT a oblast bezpečnosti, je jí síťový protokol TCP/IP, protože veškerou zmíněnou komunikaci umožňuje. Nebo pokud to řekneme méně technicky, tak bezpečná síťová komunikace počítačů s okolním světem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist