Američtí zaměstnavatelé přestali v srpnu vlivem propadu hospodářské důvěry najímat nové zaměstnance a ekonomika v celkovém úhrnu nevytvořila žádné nové pracovní místo. Počty nových pracovních míst v předešlých dvou měsících byly navíc nižší, než se původně odhadovalo.

Počet míst v soukromém sektoru se po červencovém nárůstu o 156 000 zvýšil v srpnu jen o 17 000, což vymazal přesně stejný pokles počtu míst ve státním sektoru. Ministerstvo práce snížilo údaj o počtu nových míst za červen a červenec celkem o 58 000. Míra nezaměstnanosti zůstala na 9,1 procenta.

Údaje zvyšují tlak na to, aby prezident Barack Obama i centrální banka (Fed) přijali nové kroky na podporu zaměstnanosti a slábnoucí ekonomiky. Obama má se svým plánem seznámit veřejnost tento čtvrtek a Fed minulý měsíc slíbil, že na zářijovém zasedání bude zvažovat další kroky k měnové stimulaci ekonomiky.

"Ekonomika se pomalu zastavuje," řekl k údajům agentuře Reuters ekonom newyorské firmy ITG Steve Blitz. Na zprávu reagovaly evropské a americké akciové trhy prohloubením poklesu a výrazně se propadly ceny ropy a dalších komodit. Investoři se v obavách z nepříznivého vývoje globální ekonomiky začali opět přesunovat k bezpečným aktivům, jako jsou švýcarský frank, vládní dluhopisy USA a zlato, jejichž kurzy a ceny rostly.

Nulový přírůstek počtu pracovních míst byl nejslabším výkonem trhu práce od loňského září. Výslednou nulu vykázaly vládní statistiky naposledy v únoru 1945.


Ekonomika se pomalu zastavuje.
Steve Blitz
ekonom newyorské společnosti ITG