Převážně nepříznivá data včera přinášely zprávy o vývoji průmyslu, inflace či nezaměstnanosti ve Spojených státech. Příjemné překvapení ukázal jen deficit běžného účtu.

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v srpnu meziměsíčně zvýšila o 0,2 procenta. Její růst tak výrazně zpomalil z červencových 0,9 procenta. Produkce elektrárenských firem se však propadla o tři procenta po červencovém nárůstu o 2,8 procenta. Za tím stálo teplé počasí, které vedlo k většímu využívání klimatizací.

Produkce zpracovatelského sektoru stoupla o 0,5 procenta díky silnému růstu výroby automobilů. Zpracovatelský sektor patří od konce hospodářské recese k nejsilnějším odvětvím americké ekonomiky. V letošním roce však jeho růst zpomalil, a to mimo jiné kvůli opatrnějšímu postoji spotřebitelů k výdajům, napsala včera agentura AP.

Meziroční míra inflace ve Spojených státech v srpnu zrychlila na 3,8 procenta, což byla nejvyšší hodnota od září 2008. Ve srovnání s předchozím měsícem spotřebitelské ceny vzrostly o 0,4 procenta.

Počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden překvapivě stoupl. Dostal se tak na nejvyšší úroveň za tři měsíce. To podle agentury AP naznačuje, že situace na trhu práce se zhoršuje. Americké ministerstvo práce oznámilo, že počet nových žadatelů o podporu se zvýšil na 428 000 z 417 000 v předchozím týdnu.

Míra nezaměstnanosti v USA minulý měsíc zůstala na 9,1 procenta. Vysoká nezaměstnanost představuje hrozbu pro hospodářské oživení, protože tlačí dolů spotřebitelské výdaje. Ty se na celkové ekonomické aktivitě Spojených států obvykle podílejí zhruba sedmdesáti procenty.

Nečekaně se v druhém čtvrtletí vyvíjel deficit běžného účtu. Snížil se o 1,3 procenta na 118 miliard USD (2,1 bilionu Kč), což byl nejnižší údaj od loňského posledního čtvrtletí. Ke zlepšení platební bilance přispěly příjmy od zahraničních turistů, kteří přicestovali do USA, a příjmy Američanů a amerických firem z jejich investic v zahraničí, které vyrovnaly i nárůst účtu za ropu.