Ztráta, kterou největší švýcarské bance UBS způsobil její makléř Kweku Adoboli, je vyšší, než se původně předpokládalo. Podle banky dosahuje 2,3 miliardy dolarů (40,7 miliardy korun).

Vyšetřovatelé již také zjistili, že nepovolené transakce probíhaly možná až tři roky. Britská policie proto makléře obvinila z podvodu a falšování účetnictví za roky 2008 až 2011.

Jedenatřicetiletý Adoboli, původem z Ghany, vystudoval střední školu i univerzitu ve Velké Británii. Do svého čtvrtečního zatčení pracoval v londýnské City jako šéf obchodu s akciovými deriváty pro tamní pobočku UBS.

Interní mechanismy banky, které by měly nestandardní obchody odhalovat, prý nic nezachytily. Zpravodajská stanice BBC v pátek uvedla, že Adoboli se k podvodným transakcím přiznal sám. Banka teprve zjišťuje, jak přesně mohlo k podvodům dojít. Stejnou otázku si klade i britský Úřad pro finanční služby (FSA).

Výši potenciálních ztrát způsobených bance kryl makléř pravděpodobně vytvářením fiktivních obchodních pokynů. Ve sdělení banky se uvádí, že "ztráta vznikla z neschválených spekulativních obchodů s různými termínovanými kontrakty na akciové indexy S&P 500, DAX a Eurostoxx, které byly provedeny v posledních třech měsících". Po makléřově přiznání dala UBS prověřit všechny jeho otevřené spekulativní pozice v celkové hodnotě deseti miliard dolarů a uvědomila FSA i policii.

Sled událostí podle BBC svědčí o tom, že si investiční banky nevědí s podobnými případy rady. Kolaps interních mechanismů navíc poškodí důvěryhodnost finančního ústavu. "Dokud UBS vše podrobně nevysvětlí, zůstane důvěra narušena," upozornil analytik Zürcher Kantonalbank Andreas Venditti.

Ve Švýcarsku se společně s kauzou objevily i hlasy volající po odchodu generálního ředitele UBS Oswalda Grübela. Zaznívají zejména z úst představitelů tamní sociální demokracie. Grübel však nedělníku Der Sonntag řekl, že rezignovat nehodlá. O jeho osudu v každém případě rozhoduje správní rada banky.

Grübel převzal banku uprostřed finanční krize a podle mnohých ji dostal z nejhoršího. Loni byla UBS poprvé od roku 2006 v celoročním zisku. Podle švýcarského nedělníku NZZ am Sonntag za Grübelem stojí jak správní rada banky, tak klíčoví akcionáři včetně singapurského suverénního fondu.

V listopadu čeká UBS investorský den. Tam nejspíš předloží plán na omezení investičního bankovnictví. Rušit ho ale nehodlá.


OBVINĚN Z PODVODU
Šéf obchodů s akciovými deriváty londýnské pobočky UBS Kweku Adoboli byl obviněn z podvodu a falšování účetnictví.
FOTO: REUTERS