Spor o výši pomoci pro oběti přírodních katastrof a zatvrzelost konzervativní pravice způsobily další v dlouhé řadě krizí kolem amerického federálního rozpočtu. Sněmovna reprezentantů USA překvapivě neschválila zákon, který má umožnit provizorně financovat americkou vládu po 30. září.

Proti návrhu se v noci na včerejšek postavili téměř všichni demokraté, protože nesouhlasí se strukturou předložených úspor. Podle listu New York Times se jim nelíbí příliš nízká suma 3,65 miliardy dolarů určená na pomoc obětem katastrof. Bílý dům navrhuje částku 5,1 miliardy .

Původně se zákonodárci obou stran, jejichž popularita je nízká, mohli blýsknout před voliči rychlým schválením pomoci pro oblasti postižené katastrofami. Tento rok je totiž, pokud jde o přírodní pohromy jako tornáda či povodně, jedním z nejhorších v americké historii.

Navíc by se podle návrhu mělo odstraňování následků pohrom částečně financovat na úkor programu, který podporuje výrobu automobilů s nižší spotřebou. Demokraté tvrdí, že by to způsobilo zánik pracovních míst.

Nesouhlas ale dalo najevo také 48 konzervativních republikánů, kteří nesouhlasili s předáky své strany ohledně výše škrtů.

Zákon měl vytvořit provizorium pro fungování vlády do 18. listopadu. Očekávalo se, že se během této doby podaří najít shodu mezi republikány ovládanou Sněmovnou reprezentantů a demokraty kontrolovaným Senátem o rozpočtu na celý fiskální rok 2012.

Konzervativní republikáni především nesouhlasí s celkově navrženými výdaji vlády, které by měly podle srpnové dohody mezi republikány a demokraty prezidenta Baracka Obamy za fiskální rok dosáhnout 1,043 bilionu dolarů.

Demokraté, kteří hlasovali proti, chtěli podle amerických médií také ukázat svou sílu a dát najevo, že republikáni, přestože mají ve Sněmovně reprezentantů výraznou většinu, jsou kvůli vnitrostranickým rozporům odkázáni na jejich podporu.

Podle serveru Politico se musejí zákonodárci na financování vlády shodnout do dnešního večera, neboť příští týden Kongres nezasedá kvůli prázdninám. Pokud se nepodaří najít dohodu, vláda nebude moci po 30. září vyplácet peníze.

Eric Cantor, vůdce republikánských poslanců ve sněmovně, se snažil uklidňovat veřejnost, že nebude nutné zastavit všechny federální činnosti od vědeckého výzkumu po provoz národních parků.

"Vládě peníze nedojdou. Všichni by se měli uklidnit," řekl.


Drahé katastrofy

5,1 mld.

dolarů potřebuje americká federální agentura FEMA na pomoc regionům postiženým katastrofami. Zatím ale má peníze jen do konce příštího týdne.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist