Akciové trhy po celém světě od začátku letošního roku výrazně klesly. Ve většině případů se nicméně udržely nad úrovněmi z konce roku 2008, během kterého prudce oslabily v důsledku světové finanční a hospodářské krize.

Světové burzy tlačí letos dolů dluhová krize v eurozóně, kvůli níž oslabují zejména evropské akcie. Panevropský index FTSEurofirst 300 již letos přišel o více než 20 procent, zatímco ztráty předních amerických indexů se zatím drží pod deseti procenty.

Propad akciových trhů letos zatím není tak prudký jako v roce 2008, kdy zkrachovala investiční banka Lehman Brothers. Většina významných trhů vykazuje ve srovnání s koncem roku 2008 růst. Výjimkou je pouze Japonsko, které bylo zasaženo březnovým zemětřesením a vlnou tsunami.

Výrazně nicméně ztrácejí také akcie v Praze. Ty od začátku letošního roku odepsaly již 29,4 procenta a v porovnání s koncem krizového roku 2008 jsou nyní silnější pouze o 0,7 procenta. Jen v uplynulém týdnu klesl index pražské burzy PX o 9,09 procenta na 864,1 bodu a během pátečního obchodování se dostal až na nejnižší úroveň od dubna roku 2009.

Akciové trhy prošly v uplynulém týdnu podle analytika J&T Banky Milana Lávičky několika vlnami masivních výprodejů. Událostí týdne bylo zasedání amerického Fedu, který ve středu oznámil, že vyprodá z bilance krátkodobé státní dluhopisy v objemu 400 miliard dolarů. Fed dále snížil výhled pro americkou ekonomiku, což byl podle Lávičky jeden z faktorů, který odstartoval následné výprodeje.

Negativní impulzem bylo i snižování ratingu bank v Evropě i v USA. V druhé polovině týdne se tyto faktory podle Lávičky přelily v panické výprodeje napříč trhy od akcií až po komodity včetně zlata.

Nejvíce klesajícím titulem v Praze byla Erste Bank s propadem 20,8 procenta na 408 korun. Titul podle Lávičky reagoval negativně nejen na vývoj celého bankovního sektoru v Evropě, ale i na schválení pravidel pro splácení hypoték v cizích měnách v Maďarsku. "Dlužníci zde budou mít možnost jednorázově splatit své hypotéky při fixně daných kurzech, které se poměrně výrazně liší od těch tržních. Vzniklé náklady pak ponesou banky," dodal Lávička.