Na úvod je užitečné připomenout stále vysokou energetickou náročnost ČR: na jednotku HDP spotřebujeme řádově dvojnásobek energie oproti vyspělým zemím méně závislým na výrobě a více na sektoru služeb.

Diverzifikace zdrojů energie je evidentně žádoucí, nemá smysl zatracovat žádný zdroj včetně jádra. Proti jádru však vidím dva zásadní argumenty. Za prvé prohibitivně vysokou cenu, pokud jsou svědomitě započteny všechny náklady. S výjimkou etatistických států (Francie, Japonsko, Korea) za posledních 40 let proto jaderné elektrárny nikdo příliš nestavěl. Návratnost je závislá na padesátiletém horizontu, kde správná diskontní sazba je sporná a lze snadno simulovat účetní divy. Stát vždy nese ultimátní rizika, ať už explicitně, či nikoli.

Zbývá vám ještě 40 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se