Naprosto souhlasím s názorem Jana Macháčka, že není vůbec jasné, o čem přesně by takové referendum mělo být. Česká republika se k přijetí eura zavázala v přístupové smlouvě s Evropskou unií. Ta už byla v jednom referendu - tom o našem členství - schválena, a to velkou většinou 78 procent hlasů.

Nemůže-li se technicky konat referendum o samotném přijetí eura (když už jsme se k tomu jednou zavázali v přístupové smlouvě), mohlo by se tedy konat nanejvýš o otázce, zda už nastal správný čas k jeho přijetí. Jenže technicky vzato, pokud bychom plnili všechna maastrichtská kritéria, nemají o euru už co rozhodovat občané, od toho máme příslušné české a evropské instituce. Občané už jednou rozhodli, jakkoliv ekonomická situace v roce 2003, kdy se konalo naše referendum, byla jiná než dnes.

Zbývá vám ještě 40 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se