Americká makléřská společnost MF Global Holdings začala jednat s potenciálními zájemci, kteří by chtěli převzít některou z jejích součástí. Uvedly to zdroje agentury Reuters, podle nichž správní rada firmy celý víkend řešila, jak se dostat z krize.
Informované zdroje už v pátek uvedly, že MF Global má finanční problémy a začala čerpat celou úvěrovou linku v objemu 1,3 miliardy dolarů (zhruba 23 miliard korun).
Některé velké makléřské domy v New Yorku podle zdrojů listu Wall Street Journal už začaly omezovat vazby na MF Global a část klientů se hodlá přesunout ke konkurenci. To je podle zdrojů zřejmě i hlavní důvod, proč byla firma nucena začít čerpat úvěrovou linku.
Podle dostupných informací se MF Global obrátila s nabídkou svého rozprodeje na velké banky včetně Barclays, Citigroup, Deutsche Bank, Jefferies, JPMorgan Chase, Macquarie, State Street a Wells Fargo.
"Cílem je rovnou se dohodnout na transakci ve formě fúze či akvizice," řekl zdroj, podle něhož je ale situace značně nepřehledná. Na stole jsou prakticky všechny možnosti a v úvahu připadá jak prodej některé části, tak celého podniku.
Firma před několika dny překvapivě oznámila, že za poslední čtvrtletí prodělala 191,6 milionu dolarů (zhruba 3,4 miliardy korun). To je největší ztráta v její historii.
Přední ratingové agentury Fitch a Moody's proto okamžitě snížily rating MF Global do spekulativního pásma. Akcie podniku za poslední týden ztratily přibližně dvě třetiny hodnoty. Jen v pátek klesly o 16 procent na 1,20 dolaru a krátce se propadly i pod dolar.
"Vzhledem k nejistotě kolem načasování dalšího kroku ratingových agentur musí management MF Global jednat rychle, aby zabránil odlivu klientů," uvedl analytický tým Deutsche Bank. "Budou muset buď vypracovat strategické možnosti, nebo s agenturami spolupracovat na plánu, který situaci podniku stabilizuje," navrhují analytici.
Respektovaný reportér americké finanční televize Fox Business Charles Gasparino na svém blogu napsal, že MF Global se snaží za každou cenu rozprodat majetek a rychle se přibližuje k úpadku. Firma podle něj nemusí přežít příštích několik dnů. Někteří lidé z branže ale problémům firmy nepřikládají zásadní význam a tvrdí, že podnik své závazky plní.
MF Global je klíčovým hráčem na burzách v Severní Americe, Asii i v Evropě, kde působí jako makléř i jako agent pro vypořádání finančních transakcí. Firma je například členem Londýnské burzy kovů (LME) a také klíčovým hráčem na komoditních trzích. Mezi partnery je i londýnské clearingové centrum LCH.Clearnet či akciová burza v Singapuru a její clearingové centrum.
Finanční skupinu MF Global řídí od března 2010 Jon Corzine, který dříve působil v bance Goldman Sachs a býval také guvernérem amerického státu New Jersey.
Jak v sobotu napsal internetový server Forbes, problémy MF Global vyvolávají nepříliš hluboko zasunuté vzpomínky na podzim 2008, kdy se během jediného víkendu rozhodlo o osudu několika nejmocnějších finančních firem na Wall Streetu. Složitá situace MF Global jen ukazuje, jak vážně může zasáhnout evropská dluhová krize americkou finanční firmu, a je zatím nejlepším příkladem toho, jak se dluhové problémy Evropy mohou šířit do USA, dodal Forbes.
Když se to začne kazit, většinou se to zhroutí hodně rychle. Jak začnou čerpat úvěrovou linku, je to další známka finančního stresu, kterým firma prochází.
Craig Pirrong, profesor financí na Houstonské univerzitě
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist