V době krize a hroutících se burz existuje investice, která slibuje nejlepší zisky: bílý lanýž. Tvrdí to znalci z oblasti San Miniato nedaleko italského města Pisa, kde se tři poslední listopadové víkendy uskuteční letos 41. ročník slavností vzácné pochutiny. Růst ceny lanýžů zaznamenali experti podle agentury AFP již v roce 2010.

Vzácná houba patří mezi nejdražší suroviny na světě. Podle italské agentury ANSA stoupla cena za kilogram těch největších kousků gurmánské pochutiny z 1500 na 3000 eur (z 38 000 na více než 75 000 korun). Menší a střední lanýže se prodávají za 2500 eur za kilo (63 000 korun). Za vyšší cenou podle odborníků na "bílé zlato" stojí sucho i růst poptávky především v asijských zemích.

Ze San Miniata pochází odhadem deset tun bílého lanýže. To je zhruba pětina italské produkce. Oblast drží světový rekord, pokud jde o velikost těchto vzácných kousků. Jistý Arturo Gallerini tu se svým psem Parigi (Paříž) 26. října 1954 našli lanýž vážící přes 2,5 kilogramu, který byl poté nabídnut americkému prezidentovi Dwightu Eisenhowerovi.

Lanýže jsou houby považované za jednu z největších kulinářských pochoutek. Rostou pod zemí v hloubce asi 30 centimetrů a oproti ostatním houbám neobsahují nadzemní část, což ztěžuje jejich hledání. Bílé lanýže patří mezi nejdražší a nejcennější z nich.

Loni na charitativní aukci v Macau čínský milionář Stanley Ho vydražil dva bílé lanýže za 330 000 dolarů (v přepočtu nynějším kurzem zhruba 6 milionů korun). Jeden pocházel z oblasti italského Toskánska a vážil téměř kilogram.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist