Summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) začal v sobotu na Havaji střetem dvou světových obchodních mocností USA a Číny o vzájemný obchod a obchodní agendu pro celý region.
Americký prezident Barack Obama a jeho čínský protějšek Chu Ťin-tchao přednesli naprosto odlišné vize obchodní politiky. Členové APEC nicméně uvedli, že chtějí spolupracovat na podpoře růstu globální ekonomiky a jednají o tom, jak se ochránit před dopady evropské dluhové krize.
Obama v úvodním projevu vyzval Čínu, aby uvolnila kurz své měny a dodržovala pravidla světového obchodu. Pohrozil také odvetnými kroky, dokud Čína nebude hrát podle pravidel. Čínský prezident Obamovi řekl, že Čína by jako dynamicky rostoucí ekonomika měla mít možnost do formování obchodních pravidel více mluvit.
Oba lídři se před novináři snažili rozpory bagatelizovat, ve vzájemném jednání za zavřenými dveřmi však Obama údajně stížnosti Washingtonu na Peking zesílil.
Obama oznámil, že je již nastíněn plán vytvoření zóny volného obchodu pod americkým vedením. Podrobnosti tzv. Transpacifického partnerství (TPP) by měly být na stole příští rok, kdy by měl být také plán uskutečněn.Transpacifické partnerství by podle amerického prezidenta mohlo sloužit jako modelový příklad pro celou tichomořskou oblast. Obama si od toho slibuje růst amerického exportu, což podle něj přispěje k tvorbě pracovních míst, což je pro něj před volbami největší priorita.
Čínský prezident dal však Obamovi najevo, že Čína dává přednost současné architektuře globálního obchodu. To znamená, že Peking nehodlá pasivně přihlížet tomu, jak se USA snaží rozsáhlý trh Asie a Tichomoří otevřít pod svým vedením, protože podezřívá Washington z toho, že se tím snaží vytvořit protiváhu proti moci Číny. Chu později potvrdil vůli Pekingu směřovat k APEC - sjednání všezahrnující Zóny volného obchodu Asie a Tichomoří (FTAAP).
Členství v TPP zatím potvrdily čtyři menší ekonomiky - Chile, Nový Zéland, Brunej a Singapur. Na summitu se čeká uzavření dohody o jejím rozšíření o USA, Austrálii, Vietnam, Malajsii, Singapur a Peru. Záměr přistoupit vyjádřilo i Japonsko. Pokud by se taková zóna sjednala, vzniklo by seskupení o 40 procent větší než EU.
21 zemí
je členem organizace APEC. Ta vznikla v roce 1989 pro spolupráci států v Asii a Tichomoří.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist