Ekonomika Česka v posledních dnech velmi rychle ztratila punc bezpečného evropského přístavu, kterým se mohla chlubit v posledních měsících.

Zahraniční investoři razantně opouštějí pozice na českém kapitálovém trhu, hlavně dluhopisovém. Výnosy státních bondů vzrostly za pár dní o téměř půl procentního bodu, česká měna zažívá značné ztráty vůči euru i dolaru. Klíčových faktorů je jako obvykle několik. Celková neutěšená dluhová situace v Evropě, znamenající úprk investorů z ostatních částí světa ze starého kontinentu. Dále zhoršené projekce růstu zemí střední Evropy, rostoucí pochybnosti o udržitelnosti nejvyššího ratingu Rakouska či v neposlední řadě závody evropských bank v procesu snižování objemu svých bilancí.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se