Ekonomika Česka v posledních dnech velmi rychle ztratila punc bezpečného evropského přístavu, kterým se mohla chlubit v posledních měsících.
Zahraniční investoři razantně opouštějí pozice na českém kapitálovém trhu, hlavně dluhopisovém. Výnosy státních bondů vzrostly za pár dní o téměř půl procentního bodu, česká měna zažívá značné ztráty vůči euru i dolaru. Klíčových faktorů je jako obvykle několik. Celková neutěšená dluhová situace v Evropě, znamenající úprk investorů z ostatních částí světa ze starého kontinentu. Dále zhoršené projekce růstu zemí střední Evropy, rostoucí pochybnosti o udržitelnosti nejvyššího ratingu Rakouska či v neposlední řadě závody evropských bank v procesu snižování objemu svých bilancí.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.




