My v Rusku se snažíme volit jiné přístupy, hájil ministr energetiky Sergej Šmatko postoj své země na středečním Světovém ropném kongresu v katarském Dauhá. Svým projevem se ohrazoval vůči takzvanému třetímu energetickému balíčku Evropské komise, který evropským energetickým podnikům nařizuje oddělit výrobu od dodávek plynu.

Šmatko v Dauhá neobhajoval zájmy ruských soukromých podnikatelů a investorů, ale zájmy Gazpromu, ruského polostátního energetického gigantu s monopolem na export plynu z Ruska. Ten je velmi citlivý na jakékoliv evropské pokusy zasahovat do trhu s energiemi.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se