Tak to je on," ukazuje vědec na obrovský kovový stůl, do něhož je zabudováno několik menších přístrojů. Celkové rozměry odhaduji tak na dvakrát pět metrů, což je většina malé laboratoře v Nových Hradech. Na mikroskop to rozhodně nevypadá. "Když o něm psali v materiálech Akademie věd, chtěli pro náš mikroskop použít výraz ,drobnohled'," vzpomíná sympatický skoročtyřicátník.

"Tak jsem jim vzkázal, aby slovo drobnohled nepoužívali. Nehodí se už proto, že navozuje dojem devatenáctého století. Náš mikroskop jsou přitom samé lasery a počítače," směje se Josef Lazar.
Na sobě má džíny a mikinu, delší vlasy svázané do culíku. Vzhledem jako by měl pořád blíž ke studentovi. Přitom pod jeho vedením vznikl unikátní přístroj, s jehož pomocí lze pozorovat buněčné pochody, které dosud nebylo možné vidět. A to přímo v živých organismech. "Mikroskop umožňuje sledovat fluoreskující molekuly bílkovin ve 3D a určit nejen, kde se nacházejí, ale i jak jsou orientovány. Díky tomu máme informace o tom, jestli v buňkách dochází k nějakému procesu, nebo ne," vysvětluje Josef Lazar podstatu svého vynálezu, který letos v létě uznal za hodný článku renomovaný vědecký časopis Nature Methods.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.