Novinářské klišé je v tomto případě namístě - na českého prezidenta se skutečně hodí slovo "kontroverzní". Zatímco všechny osobnosti v první desítce naší ankety sbíraly pozitivní hlasy za svůj přínos České republice, Klause na čtvrté místo vynesly body získané za ohlasy pochvalné i kritické.

V roce 2011 Klausovi každopádně zajistila pozornost krize v zemích Evropské unie. Někteří z porotců HN ji považují za potvrzení Klausovy dlouhodobé kritiky sjednocování Evropy. Sám Klaus se na začátku prosince na přednášce v polské Vratislavi dokonce přihlásil jako dobrovolník k likvidaci eura. Ne všichni ale mají prezidenta za proroka, který jako jeden z mála odolal tlaku politicky korektních názorů na Brusel nebo na globální oteplování. Na osobnost roku jej navrhovali i kvůli trapné krádeži psacího pera v Chile, jejíž záznam proslavil Česko na internetu, nebo kvůli jeho roli v aféře okolo úředníka ministerstva školství Ladislava Bátory.

Pozice Václava Klause je důkazem toho, jaký vliv a sílu v Česku prezidenti mají a měli - bez ohledu na to, zda byli v podhradí oblíbení.

klaus HN