Novinářské klišé je v tomto případě namístě - na českého prezidenta se skutečně hodí slovo "kontroverzní". Zatímco všechny osobnosti v první desítce naší ankety sbíraly pozitivní hlasy za svůj přínos České republice, Klause na čtvrté místo vynesly body získané za ohlasy pochvalné i kritické.
V roce 2011 Klausovi každopádně zajistila pozornost krize v zemích Evropské unie. Někteří z porotců HN ji považují za potvrzení Klausovy dlouhodobé kritiky sjednocování Evropy. Sám Klaus se na začátku prosince na přednášce v polské Vratislavi dokonce přihlásil jako dobrovolník k likvidaci eura. Ne všichni ale mají prezidenta za proroka, který jako jeden z mála odolal tlaku politicky korektních názorů na Brusel nebo na globální oteplování. Na osobnost roku jej navrhovali i kvůli trapné krádeži psacího pera v Chile, jejíž záznam proslavil Česko na internetu, nebo kvůli jeho roli v aféře okolo úředníka ministerstva školství Ladislava Bátory.
Pozice Václava Klause je důkazem toho, jaký vliv a sílu v Česku prezidenti mají a měli - bez ohledu na to, zda byli v podhradí oblíbení.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist