Syrské protestní hnutí včera varovalo pozorovatele vyslané Ligou arabských států před údajnými zastíracími manévry režimu v Damašku. Část arabských pozorovatelů v neděli ze Sýrie odjela, v úterý má přijet nová skupina. Generální tajemník ligy Nabíl Arabí prohlásil, že ačkoli režim stáhl armádu z měst, hrozbou pro civilisty zůstávají odstřelovači.

Podle agentury SANA včera pozorovatelé navštívili město Homs a lokality v provinciích Idlib a Dará. Mluvčí takzvaného Revolučního výboru agentuře DPA řekl, že bezpečnostní síly prezidenta Bašára Asada mění jména vesnic a ulic, aby pozorovatelům LAS namluvily, že navštívili bašty protivládního povstání. "Zavezli je do vesnice a řekli jim, že je to lokalita Daría. Ve skutečnosti jim ale ukázali sousední vesnici, v níž žijí především režimu loajální důstojníci."

Generální tajemník LAS Arabí prohlásil, že vláda stáhla armádu z obytných čtvrtí na okrajích měst, ale pro civilisty zůstávají hrozbou odstřelovači. Arabí se včera v Káhiře sešel s dalšími pozorovateli, kteří mají odjet do Sýrie.

Pozorovatelé LAS mají v Sýrii dohlížet na plnění požadavků ligy, jimiž jsou stažení vojáků z měst a propuštění politických vězňů. I přes přítomnost pozorovatelských týmů, armáda nepřestává střílet do civilistů. Od zahájení arabské mise, tedy od 20. prosince, zahynulo na 200 lidí. Pozorovatelská mise LAS je kriticky vnímána nejen syrskou opozicí a veřejností, ale i přímo v řadách ligy.

Související