Senát změnil zákon o podporovaných zdrojích energie navržený sněmovnou, který má v jednom předpisu soustředit podporu pro obnovitelné zdroje, druhotné zdroje a kombinovanou výrobu elektřiny a tepla z těchto zdrojů. Návrh podpory na výrobu biometanu snížil ze 4000 na 1700 korun na megawatthodinu spalného tepla.

Odmítl naopak snahu sněmovny znovu zavést podporu výroby elektřiny v ostrovních systémech, tedy fotovoltaických elektrárnách, jež nedodávají proud do sítě. Tu neúspěšně obhajoval senátor KDU-ČSL Jiří Čunek, pro návrh získal ale jen pět hlasů.

Změny, s nimiž souhlasil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS), nyní bude muset znovu projednat sněmovna. Úpravy mají podle místopředsedy senátorů ODS Miloše Vystrčila státu ušetřit do roku 2020 kolem 50 miliard korun, bez nich by musel na podpoře vyplatit až 95 miliard korun.

Chyby sněmovna podle šéfa podvýboru pro energetiku Jiřího Bise (ČSSD) učinila při úpravě podpory výroby tepla z obnovitelných zdrojů. Senát se kvůli tomu rozhodl zabránit možnému pobírání dvojí podpory za výrobu tepla a elektřiny.

Senátoři se také střetli kvůli podpoře výroby biometanu. Předseda hospodářského výboru Jan Hajda (ČSSD) naléhal na podporu bioplynových stanic, jejichž produkce podle něj vyjde až šestkrát levněji než v případě solárních elektráren. Kritici se ale obávají masivního boomu tak, jako tomu bylo u fotovoltaiky. Po změně výše maximální výkupní ceny na 1700 korun za megawatthodinu přijde podpora biometanu stát na sedm miliard korun ročně, při původně navrhovaných 4000 korunách by to bylo 20 miliard korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist