Český svaz tělesné výchovy (ČSTV), většinový vlastník zkrachovalé společnosti Sazka, a další akcionáři podali žalobu proti prodeji loterijní firmy. Způsob prodeje podniku ani smlouva nevedly podle vlastníků k nejvyššímu možnému uspokojení přihlášených věřitelů. Loterijní byznys Sazky loni získaly skupiny PPF a KKCG, které ve výběrovém řízení nabídly nejvyšší částku 3,81 miliardy korun. KKCG a insolvenční správce Sazky Josef Cupka v reakci na žalobu připomněli, že za pád Sazky mohou právě její akcionáři.

"Jsme přesvědčeni, že společné úsilí sportovních organizací výrazně zvyšuje šanci na navrácení alespoň části majetku Sazky do rukou českého sportu. Nepopíráme a ani nezavíráme oči nad chybami, kterých jsme se v minulosti při řízení Sazky dopustili, ale způsob, jakým jsme o veškerý náš majetek v Sazce přišli, nemá v právním státě obdobu," řekl pověřený předseda ČSTV Pavel Kořan. Smlouva o prodeji nebyla ČSTV uzavřena s účastníkem, který předložil nejvyšší nabídku. Svaz má na mysli nabídku 4,9 miliardy korun od investiční skupiny Penta, podanou ovšem mimo výběrové řízení.

"Pokud pomineme skutečnost, že vyšší cenu, než za jakou byla Sazka prodána, nikdo závazně nenabídl, sportovci by stejně neviděli ani korunu. Veškerý výnos z prodeje by byl rozdělen věřitelům," reagoval mluvčí PPF Milan Tománek.

"Je až úsměvné slyšet taková obviňování z úst pana Kořana, který je osobně plně zodpovědný za vzniklou situaci," doplnil mluvčí KKCG Dan Plovajko.

Kvůli nesouhlasu se způsobem prodeje se již dříve na soud obrátila skupina Penta, která neuspěla se svou nabídkou na koupi Sazky, a Česká spořitelna, jež nesouhlasila s postupem insolvenčního řízení. Spořitelna později své právní kroky stáhla a svou pohledávku prodala skupině KKCG miliardáře Karla Komárka. Žalobu pro zmatečnost rozhodnutí o prohlášení konkurzu a proti odmítnutí odvolání proti konkurzu podalo rovněž nové vedení Sazky.

V případě úspěchu podaných žalob se Sazka vrátí zpátky a bude se prodávat znovu, uvedli zástupci žalujících sportovních svazů.