Nigerijské odbory včera přerušily generální stávku proti zdražení cen benzinu, která minulé pondělí tuto ropnou zemi téměř paralyzovala. Stalo se tak krátce poté, co prezident Goodluck Jonathan demonstrujícím nabídl ústupek v podobě okamžitého snížení ceny benzinu asi o třetinu. Armáda včera ve snaze zabránit dalším manifestacím zatarasila hlavní tahy ve dvou nigerijských městech. V Lagosu údajně tajné služby provedly razii v kancelářích televizí CNN a BBC.

Ceny pohonných hmot v Nigérii začátkem roku stouply na dvojnásobek poté, co vláda zrušila systém subvencí. Cena za litr benzinu tak prakticky přes noc stoupla z 0,45 dolaru na nejméně 0,94 dolaru za litr (asi 19 korun). Zdvojnásobila se také cena většiny potravin. Odbory po vyhlášení generální stávky pohrozily zastavením ropné produkce v zemi, která je největším africkým vývozcem této suroviny. Za nutnou podmínku k vyjednávání požadovaly snížení cen na úroveň před Novým rokem.

O snížení ceny Jonathan informoval poté, co se v neděli sešel s představiteli odborů. Cena benzinu podle něj klesne na 0,60 dolaru (asi 12 korun) za litr.

"Vzhledem k tíživé situaci, kterou Nigerijci museli projít, vláda vše zvážila a ... schválila snížení cen benzinu," prohlásil prezident.

"Odbory a jejich partneři oznamují přerušení stávky, shromáždění a manifestací po celé zemi," prohlásil o několik hodin později šéf jedněch z hlavních nigerijských odborů Abdulwahed Omar.

Při střetech demonstrantů s policií bylo minulý týden zabito nejméně 15 lidí a stovky utrpěly zranění. Odbory po schůzce s prezidentem v noci na dnešek původně uvedly, že z bezpečnostních důvodů odvolají protesty, generální stávku ale ne.

Nigerijská armáda včera poprvé od zahájení stávky rozmístila lehká vozidla v ulicích měst Lagos a Kano. V Lagosu se vojáci slzným plynem a výstražnou střelbou pokusili rozehnat asi 300 demonstrujících. Tajná policie v tomto městě podle svědků vnikla do kanceláří CNN a BBC. V sídle americké televize se podle agentury AFP údajně ptali na počet zahraničních pracovníků a jejich pracovní povolení. Mluvčí tajné policie ale AP řekla, že o zásahu ani o jeho důvodech nemá žádné informace.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist