Byla to doba, kdy Evropu ničily války a závažné nakažlivé choroby jako třeba mor či neštovice," přibližuje epochu, v níž se začalo do krypt pod jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignácovi v Klatovech pohřbívat, Václav Chroust.

"Jezuité navíc chtěli mít krypty udělané tak, aby do nich bez problémů mohli přidávat další lidi. Řešili to tím, že těla ukládali do otevřených dubových rakví, údajně pod ně dávali dubové hobliny a pak je obkládali chmelem. Chmel působí antisepticky, měl zabránit tomu, aby tam působily plísně, bakterie a podobně," dodává pan Chroust, který se o osud klatovských katakomb pro dobro věci stará už hezkých pár let. Jako předseda stejnojmenného občanského sdružení také stál za nedávnou rekonstrukcí podzemí. Od loňského podzimu tak mají návštěvníci západočeského města možnost zhlédnout úplně novou expozici. A prohlédnout si mumie zdejších příslušníků jezuitského řádu a jejich dobrodinců z řad šlechty či měšťanů. Těla přes dvě stě let mrtvá, a přesto výborně zachovalá.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.