První předběžná čísla, která za uplynulý rok zveřejnil ruský Gazprom, nejsou špatná. Evropským zákazníkům dodal 150 miliard krychlových metrů plynu, což bylo meziročně o 8,2 procenta více. Ale cíle, který v červnu stanovila jeho valná hromada (155-158 miliard m3), dosaženo nebylo.

Šéf největšího plynárenského koncernu světa Alexej Miller chce letos na evropský trh (za hranice bývalého SSSR) dodat 164 miliard m3 zemního plynu. A to přesto, že hlavní partneři se velice zdráhají platit Rusům cenu vyplývající z dlouhodobých kontraktů. Mohou si totiž plyn obstarat minimálně o deset procent levněji například na německých komoditních burzách.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se