Prezident Obama se rozhodl v roce 2009 pragmaticky a pomohl dvěma ze tří amerických automobilek v situaci, kdy nikdo nebyl ochoten jim půjčit ani dolar. General Motors dostal pomoc ve výši 60 miliard dolarů, Chrysler 20 miliard a obě firmy prošly (velmi rychle) bankrotem, v kterém se zbavily dluhů za desítky miliard dolarů. Jedině Ford od vlády žádnou pomoc nepřijal a také nezbankrotoval.

Tři roky po vládní intervenci je GM ziskový, zhruba poloviční než byl před deseti lety. Chrysler zatím prodělává dál a patří nyní italskému Fiatu. Je to úspěch? Měřeno krátkodobými ukazateli, zřejmě ano. Michigan se vyhnul devastující vlně propouštění, byla zachována základní infrastruktura amerického automobilového průmyslu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se