Když byla v roce 1906 uvedena do provozu pražská čistírna odpadních vod v Bubenči, patřila Praha mezi pár velkoměst, která nevypouštěla vodu znečištěnou fekáliemi jen tak do řeky. Podobně progresivní byla v druhé polovině minulého století likvidace kalů vyhníváním. Unikající bioplyn se jímá a spalovací motory z něj produkují elektřinu a teplo.

Z pohledu dnešních snah využít pro výrobu energie veškerou dostupnou biomasu bylo město i při zavedení této technologie desítky let napřed. Na konci století bohužel začala pražská čistírna zaostávat. Zanedbávání investic od té doby pokračuje a korunu všemu nasadila privatizace provozu čističky i související vodohospodářské infrastruktury soukromému provozovateli na konci devadesátých let.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se